A KDNP részéről Harrach Péter úgy kommentálta az alaptörvény elfogadását, hogy az a nemzet számára készült. Sajnálatosnak tartja ugyanakkor, hogy az ellenzék annak ellenére sem vett részt az alkotmányozási folyamatban, hogy arra felkérték őket.
A bírák nyugdíjazásával kapcsolatban Lázár elmondta, hogy nem tartja következetesnek Szili Katalin kritikáját, melyben a független képviselő azt kifogásolta, hogy a kormány az alaptörvényben szabályozni kívánja, hány éves korukig dolgozhatnak a bírók.
Lázár János kifejtette: éppen Szili Katalin volt az, aki olyan javaslatot terjesztett elő, amely megszabta, hogy 30 éves kora előtt senkiből ne lehessen bíró. Lázár szerint, ha a munkába állás kezdeti időpontját lehet szabályozni, akkor a végét is. Hozzátette: ma Magyarországon 3000 bíró van, ebből először 228-at, majd további 74-et fog érinteni a nyugdíjazás 2013-ig. Lázár úgy vélte: nagy szegénységi bizonyítvány lenne, ha a fennmaradó 2700 bíróból nem lehetne kiválasztani az utódokat, de szerinte ez a veszély nem fenyeget.
Nem változott az életvédelmi törvény
A magzat védelmére vonatkozó rendelkezéssel kapcsolatban Harrach Péter megjegyezte, hogy az életvédelmi törvényt nem akarták megváltoztatni. Ezt erősítette meg Lázár János is; mint mondta: nem enyhítették, de nem is szigorították a szabályozást.
Az alaptörvény időtállóságával kapcsolatban Harrach Péter úgy fogalmazott, hogy igyekeztek egy olyan alaptörvényt alkotni, amelyet nem kell belátható időn belül módosítani. Lázár János ezzel kapcsolatban elmondta: legjobb tudásuk szerint igyekeztek egy olyan szöveget előterjeszteni a magyar Országgyűlés elé, ami az ország érdekeit szolgálja. Lázár János így bízik abban, hogy az új alaptörvény kiállja az idő próbáját.
Cikk: | Új alkotmánya van az országnak + Videó |
Cikk: | Lázár: Húszéves adósságot törlesztett a parlament |
Cikk: | Nem kell csodálkozni a szocialisták álláspontján |