fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Az alkotmány ügyében szuverén módon döntött az Országgyűlés"
2011. április 20., 12:31
Az alkotmányozás kérdésében a magyar képviselőknek van felhatalmazásuk a néptől arra, hogy állást foglaljanak - mondta Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője kedden az ATV Egyenes beszéd című műsorában. Ugyanitt arról is beszélt: a Fidesz alkotmánytervezete az utolsó időkig módosult azoknak a társadalmi kritikáknak a hatására, amelyek azért fogalmazódtak meg, mert az ellenzéki pártok távolmaradásukkal tüntettek az alaptörvény ellen.

A magyar kormány tiszteletben tartja az Európai Unió alapszerződését, amely kimondja, hogy alkotmányos kérdésekben egyedül a nemzeti parlamenteknek van felhatalmazásuk. Erről szól az európai együttműködés - jelentette ki a műsorban Lázár János annak kapcsán, hogy hétfőn, az új alkotmány elfogadásának napján Werner Hoyer, a német külügyminisztérium államtitkára azt mondta, a médiatörvénnyel kapcsolatos aggodalmakat nem tompítja az új alaptörvény, hanem növeli.

Lázár kifejtette: ebben a kérdésben szuverén módon dönt a magyar országgyűlés. 386 parlamenti képviselőnek van a tavalyi áprilisi választásokat követően felhatalmazása a néptől arra, hogy állást foglaljon, a német külügyi államtitkárnak elfelejtettek a magyar választópolgárok felhatalmazást adni arra, hogy állást foglaljon a magyar alkotmányozást illetően. A német kormány állást foglalt, amit a magyar fél meghallgatott, de nem tud vele egyetérteni - szögezte le a fideszes politikus, hozzátéve: azért szép Európa, mert sokszínű.

A frakcióvezető úgy folytatta: a német külügyi államtitkár tévedett, sőt torzított, mikor ilyen véleményt fogalmazott meg, hiszen az Európai Bizottság jóváhagyta azt a parlamenti módosítássorozatot, amellyel a magyar kormány az EU kérésének megfelelően változtatott a médiatörvényen. Ilyen tekintetben az Európai Unióra hivatkozni teljesen megalapozatlan - hangsúlyozta Lázár János.

A médiatörvénnyel kapcsolatban úgy fogalmazott: célszerű megvárni, a törvény hogy működik a gyakorlatban, ezután érdemes róla véleményt formálni.

Arra a kérdésre, hogy a magyar állampolgárok az elmúlt tíz hónapban valóban aktív részesei voltak-e az alkotmányozás folyamatának, Lázár János úgy válaszolt, a Nemzeti Konzultáció márciusban kezdődött meg, az alkotmány szövegtervezetének ismertetését követően érkezett be az a több mint 916 ezer megválaszolt kérdőív, amelyet módosító indítványok formájában vett figyelembe a kormány. A Fidesz alkotmánytervezete az utolsó időkig módosult, azoknak a társadalmi kritikáknak a hatására, amelyek azért fogalmazódtak meg, mert az ellenzéki pártok távolmaradásukkal tüntettek az alaptörvény ellen. Ezért a Fidesz-KDNP társadalmi szervezetek segítségével változtathatott a szövegen - fűzte hozzá.

A Fidesz frakcióvezetője utalt Lázár Sólyom László korábbi köztársasági elnök külföldön elmondott bírálatára, amit még az alkotmány tervezetének ismertetése előtt fogalmazott meg. Kifejtette: azt tartja felháborítónak, hogy a szöveggel kapcsolatos tételes kritika külföldön hangzott el először a volt köztársasági elnök szájából. Lázár János megjegyezte, elképzelhetetlennek tartja, hogy például egy volt német köztársasági elnök saját hazáját szidná, annak bármely politikai erejét külföldön kritizálná, és az alkotmányozással kapcsolatban külhonban fogalmazná meg a kritikáját. Akinek a nemzet egységét kell szimbolizálnia, annak a részéről ez elképzelhetetlen - húzta alá Lázár.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Szájer: Az alkotmányozás a nemzeti szuverenitás része
Cikk: Nem avatkozhat be Németország az alkotmányozásba
Cikk: Szájer: Beépül az alapjogi charta az alkotmányba
Cikk: Szájer: Az új alaptörvény méltó Magyarországhoz