Pintér Sándor elmondta: a gyanúsítottak riadalmat és félelmet keltettek a helyi lakosságban, ez pedig garázdaságot jelent. Vagyis nem arra az új kormányrendeletre hivatkozva állították elő őket, amely a rendőrség hatáskörébe tartozó tevékenység jogosulatlan végzését tiltja, és amely szombaton 0 órakor lép életbe - tette hozzá a belügyminiszter. Elmondta: várhatóan szombaton bíróság elé állítják őket.
A magát Véderőnek nevező szervezet a péntektől vasárnapig tartó időszakra hirdette meg katonai alapismereteket oktató táborát a község Kecskekő elnevezésű településrészére. Gyöngyöspatán olyan szégyenletes események történtek - fejtette ki Pintér Sándor -, amelyek nem történhettek volna meg. Ugyanakkor azzal kapcsolatban, hogy a 276 gyöngyöspatai roma nő és gyerek péntek reggel elhagyta a települést, kijelentette: senkinek nem volt oka arra, hogy elmeneküljön a faluból.
Úgy vélekedett: szégyenletes, hogy a húsvét örömét elvették a családoktól. "Azt az örömöt, amelyet egy karitatív szervezet ajánlott nekik, a vöröskereszt (...) meghívta a gyöngyöspatai cigány családokból a nőket és a gyerekeket egy húsvéti kirándulásra (...) Csillebércre és Szolnokra. Ezt úgy állították be egyesek, hogy ez nem más volt, mint evakuálás (...) ami arról szólt, hogy ki kellett menteni innét a cigány lakosságot. Felteszem a kérdést, hogy mi elől kellett kimenteni a cigány lakosságot. Mi az, ami jelen pillanatban oly mértékig zavarja Gyöngyöspata közrendjét és közbiztonságát, hogy innét bárkinek el kellett volna menekülnie? Én nem tapasztalom ezt. Én azt tapasztalom, hogy itt rend van" - mondta a miniszter.
A Magyar Vöröskereszt főigazgatója azt mondta, előre megszervezett táboroztatásáról van szó, míg Együtt a Közjóért Egyesület elnöke, a kiköltöztetési akció egyik szervezője azt közölte: a romák saját maguk határoztak arról, hogy kimenekítik a gyerekeket és a nőket a Véderő elnevezésű mozgalomnak a településre a hét végére meghirdetett katonai tábora miatt. Pintér Sándor hangsúlyozta, a rendőrség fenntartja a rendet, és akik ezt megpróbálták megbontani, azokat előállították.
Ugyanakkor Farkas Sándor, a Roma Polgárjogi Mozgalom országos alelnöke, a helyi cigány kisebbségi önkormányzat volt elnöke a sajtótájékoztatón szót kérve emlékeztette a belügyminisztert arra, hogy a gyöngyöspatai romák immár két hónapja kénytelenek eltűrni szélsőjobboldali szervezetek jelenlétét. Felidézte, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület március elejétől több mint két hétig járőrözött a településen.
Ebben a helyzetben nem érezték biztonságban a gyermekeiket - mondta, hozzátéve, ha nem történik változás, el kell hagyniuk az országot. Pintér Sándor erre úgy reagált, hogy minden gyöngyöspatai számára garantálja a közbiztonságot. De nyilvánvaló, hogy dolgozni kell, és "ehhez a munkahelyeket meg fogjuk teremteni". Ez először nagy valószínűséggel közmunka lesz - mondta Pintér Sándor. Egy felvetésre válaszolva, miszerint a katonák, a zöld ruha miért keltene félelmet bárkiben, azt mondta: az a kérdés, hogy ki miért veszi fel azt az egyenruhát, "és ne felejtsük el azt, hogy voltak bizonyos csoportok, amelyek egyenruhával kezdték, csak az barna volt".
Cikk: | Kocsis: Elég volt! Magyarországnak nyugalomra van szüksége! |
Cikk: | Az állam senkivel nem osztozik a rendfenntartás jogán |