Bencsik János a Legrand Zrt. és az EMVFE/Első Magyar Vállalati Felelősségvállalás Egyesület Testközelben a felelősség - CSR-ról négyszemközt című rendezvényén hangsúlyozta: ebben a folyamatban az önkormányzatokra is jelentős feladat hárul, kiemelten fontos ugyanis, hogy ez a szektor is elmozduljon a fenntartható energiagazdálkodás irányába. Erre már vannak biztató jelek, példaértékű kezdeményezések Csongrád megyében is - utalt Bencsik János délelőtti hódmezővásárhelyi látogatására, amely során megtekintette a településen több, a KEOP pályázaton - összesen közel egymilliárd forint értékben - támogatott projekt helyszínét. Ezek mind olyan beruházások, amelyek viszonylag gyors megtérülésüket követően hozzájárulnak majd a város, és a fenntartott intézmények gazdaságos üzemeltetéséhez - mutatott rá az államtitkár.
Bencsik János előadásában a következő évek feladatának nevezte a fenntartható fejlődés kereteinek megszervezését. Aláhúzta: az államnak is fontos szerepe van a fenntartató fejlődés elősegítésében, ennek a célkitűzésnek meg kell jelennie a közoktatásban, fejlesztenie kell a zöld szakképzést, és a középületek energiahatékonyságának javításában is élen kell járnia.
Az államtitkár ismertette: a hazai összes felhasznált energia 40 százalékát az épületek emésztik fel, amelyek nagy szén-dioxid- kibocsátók is. A 4,3 milliós épületállomány mintegy 70 százaléka korszerűsítésre szorul. Nagy megtakarítási lehetőségek vannak a közlekedésben is, a közúti közlekedésből a kötött pálya irányába kell elmozdulni - tette hozzá.
A zöld szemlélet elterjedése hosszú távon élénkítené a belső piacot is - jelezte Bencsik János. Az épületkorszerűsítések akár 70 ezer új munkahelyet hozhatnak létre, és ugyanennyi munkahely keletkezhet már 4-5 éven belül a megújuló energiarendszerek alkalmazásának terjedésével, a gyártás területén - tette hozzá az államtitkár.