A stratégia végrehajtásában résztvevő 14 állam képviselői pénteken tartottak tanácskozást a horvátországi Vukovárban, ahol a stratégiáról és annak a Duna-régió életszínvonalának javításában betöltött szerepéről tárgyaltak. Jadranka Kosor, Horvátország miniszterelnöke a találkozó megnyitásakor úgy fogalmazott: fontos, hogy a stratégia végrehajtása ne csak az EU-tagállamokra korlátozódjon, továbbá megerősítette országa szándékát, hogy részt kíván venni a programban. A Duna összeköt minket, és egyben lehetőség arra, hogy megerősítse közös dunai identitásunkat - fogalmazott a miniszterelnök.
Johannes Hahn, a regionális politikáért felelős EU biztos a konferencián hangsúlyozta: a Duna a világ egyik legnemzetközibb folyama, hiszen tíz európai országot is érint, a Duna-régióban mintegy 115 millió ember él. Jelenleg a folyó teherszállítási kapacitásainak mintegy 10 százalékét használják ki, és nagy lehetőségek rejlenek a kihasználtság bővítésében - tette hozzá. A tanácskozáson Gordan Jandrokovic, Horvátország külügyminisztere meggyőződésének adott hangot, hogy országa júniusban lezárhatja az EU-csatlakozási tárgyalások befejezéséhez szükséges fejezeteket. Horvátország ez után még nagyobb segítségére lehet a Duna-régiónak - tette hozzá.
Bozidar Djelic, Szerbia európai integrációért felelős minisztere a találkozón elmondta: Szerbia és Horvátország egy hónapon belül 4 millió euró összértékű államközi együttműködési egyezményt írhat alá, amelynek legnagyobb részét a Duna-stratégiához kapcsolódó projektekre fordíthatják. Kitüntetett szerepet kaphat az egyezményben Vukovár fejlesztése, amelynek lakosságát mintegy 40 százalékban szerbek alkotják - tette hozzá. A miniszter a Tanjug szerb hírügynökségnek úgy nyilatkozott: egy nehéz időszak után Szerbia a jövőbe tekint, és együtt kíván működni horvát szomszédaival.