FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Szociális foglalkoztatás a romapolitika fő iránya
|
|
A szociális foglalkoztatás a kormány romapolitikájának egyik központi eleme - emelte ki a társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár hétfőn este egy sajtóbeszélgetésen Bécsben. Hangsúlyozta azt is, hogy a kormány megvédi a romákat a támadásoktól. |
|
Létrehozva: 2011. május 3., 08:10 | Utoljára frissítve: 2011. május 3., 09:56 |
A jobbára német nyelvű újságírók részvételével megrendezett, időnként élénk vitává átalakult sajtóeseményen Balog Zoltán hangsúlyozta, hogy Magyarországon első ízben külön államtitkárság foglalkozik a romák integrációjával. A közigazgatási és igazságügyi minisztériumnál elhelyezett államtitkárság részvétele gyakorlatilag minden szociális- és foglalkoztatásügyi döntéshozatalban biztosított. A romák felé mindez azt az üzenetet közvetíti, hogy létrejött egy külön, "velük foglalkozó" államtitkárság, "valaki felelős értük". A többség felé pedig azt, hogy a romák felzárkóztatása nemzeti kérdés, mindenkit érintő ügy - jelentette ki.
A romapolitikát illetően kiemelte a romák képzéssel összekötött közmunka-programokban való foglalkoztatását és az úgynevezett pozitív diszkriminációs intézkedéseket. Az eredményekhez idő kell, de már elindult valami - mondta. Kiemelte azt is, hogy a kormány megvédi a romákat. Mint mondta, a Btk. "egyenruhás bűnözésről" szóló hétfői módosításáig nem volt eszköz a kezében, hogy fellépjen a gyöngyöspataihoz és hajdúhadházihoz hasonló felvonulások ellen, a módosítás azonban "véget vet a félkatonai szervezetek felvonulásainak".
Magyarországnak a romakérdésben két arca van - fogalmazott. Az egyik az, hogy a romák és nem romák között az elmúlt évszázadok folyamán létezett egyfajta békés együttélés, és már a rendszerváltást megelőzően, majd azután is voltak példák integrációs programokra. A másik arca - mondta - a paramilitáris csoportok felvonulásai, a cigánygyűlölet és az, hogy egyesek az interneten "cigányterrorról" beszélnek. Egy parlamenti párt erre a témára építve 17 százalékig küzdötte fel magát - tette hozzá. Kijelentette: "nem akar megértést kérni a Jobbik számára, ugyanakkor a jelenségre nem egyfajta újjáéledt nácizmusként vagy irredentizmusként kell tekinteni, és az nem is nevezhető kizárólag bal- vagy jobboldalinak, hanem "szociális populizmus", amely a romákat mondja ki bűnösnek és a félelemre épít". Nem véletlen - tette hozzá - hogy a párt támogatottsága azokban a térségekben erős, ahol a romákat korábban foglalkoztató egykori szocialista nehézipar összeomlott, és magas a munkanélküliség, az állam pedig kivonult és magára hagyta az embereket.
Újságírók felvetésére, hogy nem kellett volna-e Orbán Viktornak a gyöngyöspatai incidensek alkalmával "előbb és határozottan megszólalnia", Balog úgy vélekedett, hogy a kormány megfelelően kezelte a kérdést. Rámutatott, hogy Pintér Sándor belügyminiszter a helyszínre utazott, és több száz rendőrt vezényeltek a településre. Felidézte, hogy a rendőrség feljelentéseket tett, a bíróság azonban megfelelő jogszabályi háttér hiányában elrendelte az őrizetbe vettek szabadlábra helyezését.