Június közepéig életbe léphet az a társasági adókedvezményről szóló törvényjavaslat, amely forradalmi áttörést jelent a hazai sportfinanszírozásban - jelentette ki Bánki Erik. Hozzátette: az intézkedéscsomag kilencven százalékában sikerült az Európai Bizottsággal megállapodni, ezért a jövő héten be tudják nyújtani az új, már a szükséges módosításokat tartalmazó javaslatot.
Kijelentette, hogy Orbán Viktor a tavalyi országgyűlési választásokat követően deklarálta, hogy a sport a nemzeti együttműködés kormányának stratégiai ágazata. Visszaadtuk azt az egymilliárd forintot a verseny-és szabadidősportnak, amit még a Bajnai-kormány elvett - emlékeztetett. Hozzátette: egy tavaly nyári törvénymódosítás eredményeként pedig a sportolók az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás alapján vehetik fel a fizetésüket.
Ebbe a sorba illeszkedik be a társasági adókedvezményről szóló törvény elfogadása, ehhez azonban szükséges volt egyeztetni az Európai Unióval is - szögezte le. Az egyeztetési folyamatot követően még két területen nem alakult ki egységes állásfoglalás. A profi klubok tárgyi eszközberuházásokra, felújításokra fordítható forrásairól, valamint az általuk foglalkoztatott sportszakemberek és technikai személyzet bérének támogatásáról kell még döntést hozni - sorolta a sport- és turisztikai bizottság elnöke.
A sportinfrastruktúra fejlesztéseinek esetében nyártól a beruházások hetven százalékához lehet majd társasági adókedvezményt igénybe venni - ismertette a törvénnyel járó változások következményeit, kiemelve: a különböző létesítményeket akár iskolai tanórák keretében is lehet majd használni, nemcsak a kiemelt sportágakra összpontosítanak a fejlesztések során. Emellett az utánpótlás nevelési támogatás teljes költségének kilencven százalékát le lehet írni majd az adóból. A sportági szakszövetségek és a felnőtt csapatok esetében adódó személyi jellegű ráfordításokkal kapcsolatban elmondta, a munkabérek költségének ötven százalékát lehet majd adótámogatásból igényelni.
Valamennyi osztály valamennyi csapata, valamint a sportszövetségek is igénybe vehetik a támogatást - hangsúlyozta Bánki Erik.
A képviselő kiemelte, hogy 2011-re duplájára emelték a sporttámogatás mértékét, az új adókedvezmény rendszer pedig nagyjából 20 milliárd forintot tehet még ehhez hozzá. Ezáltal jelentősen nőhet az igazolt és az amatőr sportolók száma is - húzta alá a politikus.