FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Védeni kell a schengeni vívmányokat!
Az Európai Parlament keddi plenáris ülésén a Tanács és a Bizottság ismertette álláspontját a kontinens déli határait feszítő és a tagállamok között egyre nagyobb vitákat kavaró migrációs és menekültügyi kérdésről, valamint a schengeni övezetre gyakorolt hatásáról. Gál Kinga fideszes EP-képviselő felszólalásában felszólított a schengeni vívmányok megvédésére, valamint kiemelte a menekültek és az illegális bevándorlók közötti különbségtétel fontosságát.
Létrehozva: 2011. május 10., 20:37 | Utoljára frissítve: 2011. május 11., 15:25

Az uniós állampolgárok szabad mozgása a schengeni határokon belül az Európai Unió egyik legnagyobb vívmánya. Ha megkérdeznénk az európai polgárokat, valószínűleg a szabad, határellenőrzés nélküli utazást említenék az unió legfontosabb előnyként - mutatott rá Gál Kinga keddi felszólásában.

Gál Kinga úgy fogalmazott: ez a vívmány azonban most védelemre szorul, hiszen az észak-afrikai bevándorlási- és menekülthullám komoly kihívást jelent a schengeni rendszer számára. E kihívást pedig csak konkrét javaslatokkal és megoldásokkal lehet kezelni - hangsúlyozta.

A politikus szerint a legfontosabb a felmerült probléma beazonosítása, valamint a menekültkérdés és az illegális bevándorlás kérdésének szétválasztása. Mivel két különböző jelenségről van szó, azok eltérő kezelést igényelnek az Európai Unió részéről - emlékeztetett a képviselő.

Gál Kinga hozzátette: a politikai menekülteket nem szabad összekeverni a gazdasági migránsokkal, ugyanúgy, ahogy a schengeni bővítést sem a menekültügy kezelésével. Ugyanakkor a létező alapelvek (együttműködés és szolidaritás) és intézmények (mint a külső határokat ellenőrző Frontex ügynökség) hatékonyabb használatára van szükség - húzta alá.

Az EP-képviselő felszólalásában egyetértését fejezte ki Győri Enikő uniós ügyekért felelős államtitkárral és José Manuel Barroso bizottsági elnökkel, miszerint célként a schengeni rendszer megerősítését és azok hatékony működtetését kell kitűzni, a schengeni együttműködésből pedig nem szabad visszalépni.