|
|
|
|
Tállai: Hatékonyabb lesz az önkormányzati rendszer
|
Várhatóan augusztusban, de legkésőbb szeptemberben kerülne az Országgyűlés elé az új önkormányzati törvényjavaslat, melyet októberben vagy novemberben el is fogadhatnak a képviselők - jelentette be Tállai András szerdai sajtótájékoztatóján. |
Létrehozva: 2011. május 11., 12:07 | Utoljára frissítve: 2011. május 11., 14:10 |
nyomtat
|
küld
|
|
|
Elkészült az önkormányzati törvény koncepciója, melyet hétfőn megkaptak véleményezésre az érdekszövetségek, a főváros, és a kormánypárti frakciók. Tállai András bejelentette, hogy az elkövetkező két hétben mindegyik érdekszövetséggel és a fővárossal külön-külön egyeztetnek a koncepcióról. Nemcsak a kormánypárti, hanem az ellenzéki frakciókkal is tárgyalni fognak az elkészült munkaanyagról, az államtitkár ezen felül kistérségekbe látogat, és egyéb szervezetekkel is egyeztetni fog. Június 16-ig összesítik a véleményeket, és ezután döntenek arról, hogy mely elemeket építik be a koncepció jelenlegi munkaanyagába, majd közigazgatási egyeztetésre bocsátják azt. A minisztérium elképzelése szerint június utolsó vagy utolsó előtti kormányülésén tárgyalnának a koncepcióról, majd ezt követően véglegesítik a törvényjavaslatot, és várhatóan augusztusban, de legkésőbb szeptemberben kerülne az Országgyűlés elé a törvényjavaslat, melyet októberben vagy novemberben el is fogadhatnak a képviselők - vázolta a menetrendet Tállai András.
Az önkormányzati államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a törvénykezési munka már korábban elkezdődött, hiszen az alaptörvény 31 és 35 közötti cikkelyei az önkormányzati kérdésekkel foglalkoznak. Tállai András hangsúlyozta: az új önkormányzati rendszer bevezetésével is minden településnek joga lesz az önkormányzatisághoz, minden településnek joga lesz képviselő-testületet és polgármestert választani. A politikus bejelentette azt is, hogy az önkormányzati ciklus ideje négy év helyett öt év lesz, tehát a 2014-es választás után a következő 2019-ben lesz. Tállai András elmondta azt is, hogy az alkotmány alapján két területen mindenképpen szigorítás várható: az egyik a kölcsönfelvétel és kötelezettségvállalás, a másik pedig a törvényességi felügyelet.
A koncepció munkaanyaga helyzetértékeléssel indul, az elmúlt húsz év önkormányzati rendszerét értékeli. Leírják, hogy a magyar önkormányzati rendszerrel strukturális, gazdasági problémák, valamint működési nehézségek vannak, az önkormányzat és az állam feladatai, hatáskörei keverednek. A jelenlegi önkormányzati finanszírozás bonyolult, áttekinthetetlen, maga az önkormányzati rendszer pedig eladósodott, illetve a gazdasági rendszer ellenőrzése sem bizonyult elég hatékonynak.
Tállai András ismertette a koncepció főbb tartalmi elemeit is, vagyis mit kell tenni annak érdekében, hogy kiépüljön egy teljesen új önkormányzati rendszer, mely finanszírozható és működőképes. Az első pont az önkormányzati és az állami feladatrendszer áttekintése és újraszabályozása. Az államtitkár második pontként az önkormányzati rendszer belső átalakítását említette, mely kapcsán elmondta, hogy az új közigazgatási és önkormányzati rendszernek fednie kell egymást. A harmadik főbb fejezet az önkormányzatok finanszírozási rendszerével foglalkozik. A jövőben a személyi jövedelemadó-bevételtől függetlennek kell lennie az önkormányzati finanszírozási rendszernek, feladatfinanszírozást kell megvalósítani. A minisztérium álláspontja szerint a helyi adókat továbbra is az önkormányzatok szednék be, valamint újraszabályozzák a helyi adókat, növelnék a mértéküket és lehetőséget adnának az önkormányzatoknak arra is, hogy új adókat szedhessenek be. A sok iparűzési adót beszedő településeknek hozzá kellene járulniuk a területfejlesztéshez és a működési költségekhez. Azt is szeretnék, ha a jövőben ne az önkormányzaton keresztül kapja meg az érintett a segélyt, hanem közvetlenül az államkincstártól - tette hozzá Tállai András. A koncepció negyedik főbb pontja az adósságkezelési és rendezési eljárások újraszabályozásával, szigorításával foglalkozik. A szakminisztérium szankció-rendszer meghatározásán is gondolkodik, melynek a lényege, hogy ha a döntéshozók felelőtlenül csődhelyzetbe juttatnak egy önkormányzatot, akkor annak következménye kell, hogy legyen, minimum az, hogy a következő választáson nem indulhat, aki ide juttatta a települését. Szigorítják a gazdasági ellenőrző rendszert, de ez a kérdés még nyitott. A következő pont az összeférhetetlenségi és jogállási szabályok szigorításáról szól. Ennek kapcsán Tállai András példaként említette, hogy a jövőben ne lehessen országgyűlési képviselő polgármester, és polgármester pedig ne lehessen országgyűlési képviselő, valamint korlátoznák azt is, hogy bizonyos településnagyság alatt ne lehessen főállású polgármester.
Tállai András szerint nagy horderejű és jelentős változásokat szeretnének megvalósítani, melyeknek az a célja, hogy egy hatékonyan működő, az embereket magasabb színvonalon kiszolgáló önkormányzati rendszer jöjjön létre, mely teljes mértékben igazodik az új közigazgatási rendszerhez.
(fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|