FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Martonyi: Felül kell vizsgálni a kereskedelmi kedvezmények uniós rendszerét
Az európai uniós tagországok külügyminisztereinek pénteki találkozójával megkezdik annak a javaslatnak a vitáját, amely átalakítaná az unión kívüli országoknak nyújtott kereskedelmi kedvezmények rendszerét - jelentette be a brüsszeli ülésen elnöklő Martonyi János külügyminiszter az értekezlet előtt.
Létrehozva: 2011. május 13., 09:40 | Utoljára frissítve: 2011. május 13., 13:37

Hozzátette: a felülvizsgálat lényege, hogy a kedvezményezettek azok az országok legyenek, amelyek ténylegesen rászorulnak erre.

Martonyi János leszögezte: az Európai Bizottság e héten beterjesztett javaslatán alapuló előzetes eszmecseréről van szó, amelyben a tagországok előszöris kifejtik kiinduló álláspontjukat a témáról.

A brüsszeli bizottság egyebek között azt javasolta, hogy a jelenlegi 176-ról csökkentsék mintegy felére azoknak az országoknak a körét, amelyeket fejlődésük elősegítése érdekében az Európai Unió kedvezményes kereskedelmi elbánásban részesít.

Foglalkoznak a miniszterek a mostani találkozón az EU-tagországok és unión kívüli államok között kötött kétoldalú beruházási megállapodások státusának rendezését célzó uniós szabályozás kidolgozásával is. Ez azért vált szükségessé, mert a közvetlen külföldi befektetések területén a Lisszaboni Szerződés értelmében immár az unió rendelkezik kizárólagos hatáskörrel, ugyanakkor kétoldalú alapon külső országokkal több mint 1000 beruházási megállapodás van érvényben.

Martonyi János erről előzetesen elmondta: a tagországok fenn kívánják tartani a jogbiztonságot, és ezzel egy időben ügyelni kívánnak arra is, hogy az EU vonzó térség maradjon a külső befektetők számára.

Az Európai Parlament e héten fogadta el álláspontját e témában - emelte ki a magyar miniszter. Hozzátette: a jelenleg a magyar elnökség irányítása alatt álló Tanács feladata, hogy végső megállapodásra jusson a képviselőtestülettel.

További téma lesz a találkozón az átfogó világkereskedelmi tárgyalások (dohai menetrend) alakulása. Erről Martonyi János hangsúlyozta: a tárgyalások kulcsfontosságú szakaszban tartanak. Leszögezte: az EU folytatja erőfeszítéseit a tárgyalások előmozdítása érdekében, pozitív és konstruktív szerepet játszik ebben a folyamatban. Kérdésesnek mondta ugyanakkor, hogy erre a szerepre hogyan reagál a többi tárgyaló.

Az Európai Bizottság tisztességes és ésszerű kompromisszumos javaslatokat tett a tárgyalások előmozdítása érdekében - fogalmazott a miniszter -, és Karel De Gucht kereskedelmi biztos most számol be arról, hogyan fogadták ezeket a tárgyalópartnerek.

A kizárólag kereskedelmi kérdésekkel foglalkozó brüsszeli ülés napirendjén számos más téma is szerepelt. Ezek közül Martonyi János kiemelte még a május 28-i EU-Japán csúcstalálkozó kereskedelmi vonatkozásait, beleértve egy kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodás kidolgozásának lehetőségét. Japán részről nagy fontosságot tulajdonítanak annak, hogy az erre vonatkozó tárgyalásokat elindítsák - emlékeztetett az elnöklő magyar miniszter.