FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Balla: Nagy előrelépést ért el Magyarország a bővítésben
|
|
Már eddig is jelentős előrelépést ért el a magyar soros elnökség a bővítésben, a horvát csatlakozási tárgyalások komoly mértékben haladtak az elmúlt időben - mondta Balla Mihály, a külügyi bizottság elnöke pénteken az MTI-nek. |
|
Létrehozva: 2011. május 13., 12:25 | Utoljára frissítve: 2011. május 13., 13:36 |
A fideszes politikus azt követően nyilatkozott az MTI-nek, hogy a Polgári Magyarországért Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány szervezésében egy, az EU bővítéséről tartott workshopon vett részt.
A nyugat-balkáni integrációnak még nagyobb figyelmet kell kapnia - mondta Balla Mihály. Kifejtette: Magyarország eddig is sokat tett ezért, és több kedvező visszajelzést kapott a munkájáért, így például az uniós külügyi bizottságok elnökeinek múlt heti találkozóján.
A kérdésben szorosan együttműködnek Lengyelországgal, amely az év második felében tölti be az elnöki posztot, és hasonlóan fontosnak tartja a Nyugat-Balkán integrációját, mint Magyarország - közölte.
Mint hangsúlyozta, a kormány a következő hetekben-hónapokban továbbra is nagy erőkkel dolgozik a horvát csatlakozási tárgyalások lezárásáért. Macedónia és Montenegró esetében pedig mielőbb meg kellene kezdeni a tárgyalásokat - hangoztatta.
Macedónia ügyét illetően úgy vélte, a belépési tárgyalásokat meg lehetne kezdeni a Görögországgal fennálló névvita megoldása nélkül is, azzal a kikötéssel, hogy azt a megbeszélések lezárásig rendezni kellene. A csatlakozási folyamat egyébként is hosszú, öt-tíz évig tart - tette hozzá.
Mint mondta, a névvitát a két érintett félnek kell megoldania, Magyarországnak pedig soros elnökként az a feladata, hogy segítse a kompromisszum megtalálását.
A történelmi múlt eltérő értelmezésében gyökerező névvita lényege, hogy Görögország - ahol szintén van egy Macedónia nevű tartomány - Macedóniaként nem hajlandó tudomásul venni a volt jugoszláv tagköztársaságot.
Balla Mihály emlékeztetett: Orbán Viktor miniszterelnök a héten Szkopjéban tett látogatásán megerősítette, hogy az ország fontos partner, így mindenképpen az integráció a cél.
Montenegrónak még teljesítenie kell feltételeket a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez - idézte fel, kifejtve: egyebek mellett az igazságügyben, a jogharmonizációban vannak teendői. Az ország megítélése alapvetően kedvező az EU-ban - jegyezte meg.