FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Összehangolt cselekvés az európai szegénység ellen
A szegénység elleni küzdelem az Európai Unió minden tagállamának nemzeti intézkedéseiben és nemzeti reformprogramjaiban is megjelenik, de fontos az is, hogy az erőfeszítéseket uniós szinten is összehangolják, koordinálják - jelentette ki Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára pénteken Brüsszelben a szegénységben élők európai találkozóján.
Létrehozva: 2011. május 13., 13:57 | Utoljára frissítve: 2011. május 13., 15:14

Az EU magyar elnökségének nevében részt vevő államtitkár sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az immár tízedik alkalommal megrendezett konferencia fő jelentősége, hogy az érintettek maguk is beszélnek a szegénység problémájáról azok mellett, akiknek a probléma megoldásában kell, hogy szerepük legyen.

Részt vett a konferencián Andor László, az Európai Bizottság e témáért is felelős tagja, aki a sajtó előtt kifejtette: az idei év szociálpolitikai szempontból az unióban nehezebb az előzőknél, mert a munkanélküliség még mindig nagyon magas, és gyakorlatilag valamennyi tagországban megkezdődött a pénzügyi konszolidáció, amelynek viszont a szociális kiadásokra is következményei vannak.

Balog Zoltán hangoztatta: Magyarországon a szegénység elleni fellépés egyben a társadalmi felzárkóztatásért folytatott küzdelem is. "Szegénynek lenni azt jelenti, hogy veszélybe kerül egy embernek a biztonsága, szabadsága és méltósága" - fogalmazott.

Hangsúlyozta, a kormány kiemelt feladatnak tekinti ezt a küzdelmet, különös tekintettel a szegénységben élő gyermekekre, illetve a romák komplex társadalmi felzárkóztatására. Utóbbival kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy a munkaképes korú roma férfiak 85 százaléka munkanélküli.

Balog Zoltán megerősítette: Magyarországon, ahol 10 millió emberből 3 millióan érintettek a szegénységben, a kormány azt vállalta, hogy 2020-ra 450 ezer embert kiemel ebből a helyzetből.

Ennek teljesüléséhez egész intézkedési hálót kell elindítani - hangoztatta. Jelezte: a kormány harminckét különböző intézkedést tervez, köztük az új típusú segélyezést, a lakhatási támogatás növelését, a családok megerősítését. Fokozzák az intézkedések a szociális ellátások munkára ösztönző hatásait is. Lépéseket tesznek arra is, hogy a piaci szférában növeljék a munkahelyteremtő képességet. A leghátrányosabb helyzetűek számára nagyszabású állami programokat biztosít a kormány az azonnali munkahelyteremtés érdekében. Ösztönzi a tárca a civil szervezetek és az egyházak bevonását is.

A magyar államtitkár hangoztatta, hogy a szegénységből kivezető legfontosabb út a foglalkoztatás, ez kell legyen a társadalmi integráció alapja. Hozzátette: az a politika az elnökségi programban is kiemelt helyen szerepel. Megkülönböztetett feladat a fontos foglalkoztatási, versenyképességi és szegénység elleni célokat kitűző uniós stratégia (Európa 2020) végrehajtásának sikeres elindítása.