Gyürk András, az EP Ipari, Kutatási és Energiaügyi bizottságának tagja nyitóbeszédében kiemelte, hogy az európai energiapolitika szerepe jelentősen felértékelődött az utóbbi években. A pénzügyi világválság, a 2009-es gázellátási problémák és az olajárak drasztikus emelkedése egytől egyig olyan alapvető változásokat vontak maguk után az energiapiacokon, amelyeket az Unió polgárai is saját bőrükön érezhettek.
A néppárti politikus szerint Európa energia stratégiája megfelelő válasznak bizonyul e kihívásokra, azonban a hangzatos alapelveken túl a meglévő infrastruktúra legmagasabb fokú kihasználtságára, új beruházásokra és egységesebb szabályozásra van szükség. Biztonságos, megfizethető és fenntartható energiaellátás ugyanis csak akkor biztosítható a fogyasztók számára, amennyiben diverzifikált nyersanyagforrásokkal, rugalmas infrastrukturális hálózatokkal és harmonizált szabályozással, vagyis egy ténylegesen működő egységes energiapiaccal rendelkezünk.
A Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője szerint az uniós szabályozás az utóbbi években megfelelő irányban fejlődött, azonban a politikus emlékeztetett: a munka oroszlánrésze még előttünk áll. Az alapelvek megvalósításához ugyanis a tagállamok részéről is erős elköteleződésre és konkrét lépésekre van szükség. Ennek fényében a magyar soros elnökség történelmi sikerének könyvelhetjük el, hogy a február 4-ei Tanácsülésen a tagállamok 2014-re vállalták az egységes európai energiapiac létrehozását.
A politikus beszéde végén kiemelte, hogy megfelelő infrastruktúra nélkül a szabályozás terén tett erőfeszítéseink hasztalanok. A jelenlegi évtized energiapolitikai kihívásaira adandó válaszaink azonban egyben óriási lehetőséget is jelentenek az európai integráció további elmélyítése szempontjából - mutatott rá beszédében Gyürk András.