Az alapító értekezletet vezető Gál András Levente közigazgatási államtitkár tájékoztatta a szakszervezetek jelenlévő képviselőit arról, hogy a Kormány jóváhagyta azon személyek névsorát, akiket az MNÜA kuratóriumába és felügyelő bizottságába delegál. Az alapítói értekezleten döntés született továbbá arról is, hogy a további egyeztetéseket a Kormány részéről Guller Zoltán, a létrehozandó Magyar Nemzeti Üdülési Nonprofit Kft. kijelölt ügyvezetője szervezi. Az új összetételű kuratórium fő feladata, hogy az MNÜA-t felkészítse a non profit gazdasági társaságként történő továbbműködésre, az Országgyűlés 2010 nyári döntésének megfelelően.
A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványt 1992-ben a Kormány hat szakszervezeti tömörüléssel közösen hozta létre. Az alapítók induló vagyonként 365 ingatlant adtak a tulajdonában, amelyekkel ma az MNÜA már nem rendelkezik. Az egykori üdülőingatlanokat még a kilencvenes években gazdasági társaságokba apportálta, az így szerzett üzletrészeket pedig saját cégének - a Hunguest Vagyonkezelő Zrt.-nek adta. Az MNÜA tevékenysége az elmúlt években abban merült ki, hogy a szociális üdültetésre kiosztható pénzekről döntést hozott, illetve cégén, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft.-n keresztül működtette az üdülési csekkrendszert.
Az alapítvány korábbi, április 26-án tartott alapítói értekezletén a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal képviselői ismertették a gazdasági átvilágítás részletes eredményeit, amely szerint az MNÜA-nál évekig folyó pazarlás vezetett oda, hogy mostanra szinte semmi nem maradt a szervezet vagyonából. Az MNÜA a KEHI vizsgálata szerint olyan szerződések megkötésére kötelezte saját cégeit, amelyek nem a gazdasági társaság tevékenységét szolgálták. A rendkívüli pazarláshoz az is hozzájárult a KEHI tájékoztatása alapján, hogy az alapítvány dolgozói átlag feletti bérezésben és személyi juttatásokban részesültek.
Erre tekintettel, valamint az Országgyűlés 2010 nyári vonatkozó döntésének végrehajtása érdekében a kormány az alapítvány átalakítása mellett döntött, miszerint a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány 100%-os állami tulajdonú nonprofit gazdasági társasággá alakul át. Az érdekképviseleti szervezetekkel a kormányzat továbbra is együttműködik a szociális üdültetés során. Az átalakítást követően az alapítvány vagyona kizárólag az alapítvány alapító okiratában szereplő céloknak megvalósítását szolgálja.
Kiadta: Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium