FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
"Szokatlan eszközökkel törtünk ki a csődhelyzetből"
|
|
Szokatlan és szokatlanul sikeres eszközökkel Magyarország kitört a közvetlen pénzügyi csődhelyzetből - közölte Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hétfőn az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságában. Öt pontos megállapodás született a kormány és a Bankszövetség között, többek között a devizahitelek árfolyamának rögzítéséről, illetve a fedezetek banki lefoglalását érintő kvótarendszerről - nyilatkozta a nemzetgazdasági miniszter a Reuters hírügynökségnek hétfőn. |
|
Létrehozva: 2011. május 30., 12:24 | Utoljára frissítve: 2011. május 30., 13:41 |
A bizottság előtt az egyéves munkájáról számolt be a miniszter. Matolcsy György a meghallgatásán azt mondta: az elmúlt egy év történelmi sikere, hogy konszolidálták a magyar állam pénzügyeit. Mint mondta, egy éve Magyarország közvetlen pénzügyi csődhelyzetben volt, az év második felében folyamatos pénzügyi kockázattal élt - ebből Magyarország szokatlan és szokatlanul sikeres eszközökkel kitört.
Úgy vélekedett, hogy a múlt év közepén Magyarország az ortodox-számba vehető, az Európai Unióban alkalmazható eszközrendszerrel nem megoldható állami pénzügyeket érintő veszélyzónában volt, ebből bravúrosan és eredményesen kitört. Közölte, 2010-ben a kormányváltás idején 7 százalék feletti államháztartási hiánnyal kellet szembenézni.
"Nagy eredmény, hogy ennek ellenére megállapodás született"
A miniszter arról tájékoztatta a hírügynökséget, hogy a felek nem tudtak megállapodni a bankadó 2012 utáni meghosszabbításáról. Matolcsy ugyanakkor elmondta: "nagy eredmény, hogy ennek ellenére megállapodás született". A nemzetgazdasági miniszter egy parlamenti bizottsági meghallgatás szünetében nyilatkozott a Reutersnek.
"A deficitpályának vannak kockázatai"
Külső és belső kockázata is van a Széll Kálmán Tervben a következő évekre vázolt 3 százalék alatti hiány tarthatóságának - mondta Matolcsy György.
A nemzetgazdasági miniszter a parlament számvevőszéki és gazdasági bizottságában a külső kockázatokról mondta: nem tudni, hogy a görög, a portugál és ír válság elérnek-e más országokat is. Közölte: a deficitpálya belső kockázata az, hogy milyen eréllyel, határozottsággal hatják végre a programokat. Úgy fogalmazott: itt kisebb a kockázat.
Matolcsy György igazságosnak nevezte az új, egykulcsos adórendszert, jó és demokratikus döntésnek a magánnyugdíjpénztári befizetésekkel kapcsolatos lépést. Úgy vélte, akik az állami nyugdíjrendszert vállalták, azok azt a bizalmukkal tüntették ki.
A miniszter szerint óriási gazdasági hiba és erkölcstelen lépés volt 1998-ban a kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer bevezetése, mert az államtól vettek el forrást, és teremtettek ezzel bizonytalanságot.