A magyar Országgyűlés 2010. május 31-én a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította a trianoni békeszerződés aláírásának napját. Az országgyűlési határozatnak köszönhetően az eddig gyásznapként számon tartott június 4-dike idén először ünnepnapként került a naptárba, amikor fel lehet vonni a nemzeti lobogót.
A fővárosban reggel 8 órakor kezdődik az ünnepség, a Parlament előtti nemzeti lobogó ünnepélyes felvonásával, amelyre Schmitt Pál köztársasági elnök ad engedélyt. A ceremóniát a Budapest Helyőrség végzi, az eseményen közreműködik a Magyar Honvédség Támogató Dandár Központi Zenekara, valamint a Magyar Köztársaság Nemzeti Lovas Díszegysége. Az ünnepségen katonai kísérettel felvonulnak a történelmi zászlók is. A nemzeti lobogót 19 órakor vonják le az Országház előtt szintén katonai tiszteletadás mellett.
A Budai Várban szombat délelőtt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkár és Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár köszönti a Szentháromság térről határon túli tanulmányi kirándulásra induló diákcsoportokat.
Az ünnep alkalmával az Országház ismét megnyitja kapuit az érdeklődők előtt. A látogatók 9 és 18 óra között tehetnek látogatást a Parlamentben, ahol megtekinthetik a Díszlépcsőházat, a Kupolatermet, a Szent Koronát. A Nyitott Parlament programra előzetes regisztráció nem szükséges, a belépés mindenki számára ingyenes.
Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban a déli harangszóval kezdődnek a programok, majd ezerkétszáz határainkon innen és túli gyermekből álló ifjúsági kórus előadásában felcsendül a Himnusz. Ezt követően Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök, valamint Tőkés László református püspök, európai parlamenti képviselő mondanak hálaadó imát. Ünnepi beszédet Kövér László, az Országgyűlés elnöke tart. Az Emlékparkban 14 órától a Ghymes ad koncertet.
Sárospatakon ünnepi ökumenikus istentisztelet lesz, amelyen liturgiai szolgálatot teljesít Csomós József református püspök, Katona István katolikus püspök, Damjankovics József görögkatolikus főesperes és Asztalos Richárd evangélikus lelkész. Az eseményen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes mond ünnepi beszédet, majd Aros János, Sárospatak polgármestere köszönti az egybegyűlteket. Az istentiszteletet követően emlékező menet indul az iskolakertben található Trianon emlékoszlophoz, amely előtt néma főhajtással és koszorúzással emlékeznek a trianoni tragédiával országhatáron kívül rekedt honfitársainkra.
A Nemzeti Összetartozás Napján ismét több százan vehetik át a magyar állampolgárságot igazoló dokumentumaikat országszerte.
A részletes programot a www.nemzetiosszetartozas.kormany.hu honlapon olvashatják.
Kiadta: Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság