Az európai uniós intézményrendszerhez tartozó Régiók Bizottságában rendezett fórumon felszólalva a magyar illetékes úgy vélte: ez az önkormányzati hozzáállás biztosíthat "megfelelő fejlődési irányt a helyi tevékenységeknek, és elegendő felhajtóerőt a közösségek önszerveződésének". Az alpolgármester hangoztatta: a romák helyzetének javítása, társadalmi befogadásuk segítése a többségi társadalom és a roma közösség közös feladata.
Emlékeztetett arra, hogy Budapesten 500 évvel ezelőtti írásos emlékek említik először a romákat (muzsikus cigányokat) Csepel-szigeten. Jelenleg tudományos becslések szerint mintegy 100 ezer fős roma közösség él a fővárosban - mondta. Hozzátette: a kirekesztettség és a diszkrimináció meglétét jól érzékelteti, hogy a 2001-ben elvégzett népszámlálás adatai szerint ugyanakkor csak 19 ezer fő vallotta magát romának.
Csomós Miklós emlékeztetett arra is, hogy Budapest nyolc várossal együttműködve elindította a Roma-Net programot, amely egyebek között arra teremt lehetőséget, hogy a sok tekintetben hasonló problémákkal küzdő városok betekintsenek egymás kezdeményezéseibe.
Jelen volt a tanácskozáson Makai István, a fővárosi roma önkormányzat elnöke is, aki egyebek között reményét fejezte ki, hogy az uniós keretstratégia megteremtésével, a romakérdés középpontba kerülésével új korszak vette kezdetét a romapolitikában. Úgy vélte, a rendszerváltás a cigányság érdekvédelmét tekintve és kulturális érdekeit figyelembe véve nem történt meg, megújulásra van szükség. "Hisszük, hogy hazánk felemelkedését az az út szolgálja, amely a romák XXI. századi polgárosodását segíti elő" - fogalmazott a Roma Polgári Tömörülés elnöke.
Beszámolt arról is, hogy Budapesten a valós gazdasági igényekre alapozott, hatékony, de többletforrás bevonását nem igénylő modellt dolgoztak ki a romák felzárkóztatására. Ennek központi elemei a roma felzárkóztatási konzorcium létrehozása, a (részben az idényjellegű munkákra épülő) munkaerő-kölcsönzés, valamint a munka-mentor-társ állásközvetítő és felzárkóztató program. Makai István leszögezte: reményeik szerint a modell az uniós tagállamoknak is modellként szolgálhat.