FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Az EU segíteni kívánja Dél-Szudán életképességét
|
|
Az Európai Unió segíteni kívánja, hogy a július 9-én függetlenné váló Dél-Szudán életképes ország legyen - hangsúlyozta Martonyi János kedden Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján. |
|
Létrehozva: 2011. május 31., 17:38 |
Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a távollétében a magyar külügyminiszter volt az uniós társelnöke az összesen több mint száz afrikai, karibi, illetve csendes-óceáni ország magas rangú kormányzati képviselőjével - részben külügyminiszterével - folytatott keddi megbeszélésnek.
Az ACP (African, Carribean and Pacific) országcsoport minden esztendőben találkozik miniszteri szinten az európai integrációs szervezet képviselőivel azóta, hogy 1975-ben Togó fővárosában, Loméban aláírták az első kereskedelem- és gazdaságpolitikai megállapodást.
A mostani ülésen áttekintették a 22,7 milliárd eurós Európai Fejlesztési Alap (EDF) működtetését, valamint az EU, illetve 78 ACP-ország közötti kereskedelmi kapcsolatok alakulását. Az általános politikai vita keretében szó esett a migráció, a vízumügyek, illetve a visszaküldés-visszafogadás kérdésköréről. Martonyi a tanácskozást záró sajtóértekezleten elmondta, hogy a rendkívül érzékeny migrációs problémakört az egész harmadik világgal át kell tekinteni, és ebben fontos szerepet játszik az ACP. Az ülésen szabaddá tették az utat az előtt, hogy a július 9-én állami függetlenségét elnyerő Dél-Szudán gyorsan csatlakozhasson az EU-ACP partnerségi megállapodáshoz, és így részesülhessen az Európai Fejlesztési Alapból.
A magyar külügyminiszter a sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet arra, hogy Szudánban hosszú évtizedek belháborúját sikerült lezárni. Dél-Szudánban népszavazáson döntöttek a függetlenné válásról, e népszavazás eredményét pedig mindenki elfogadta. Mindezek fényében Martonyi mind a szudáni nép, mind Afrika, mind az egész világ szempontjából nagyon fontosnak nevezte az új állam várható létrejöttét.
Mind a magyar külügyminiszter, mind a sajtótájékoztatón szintén részt vevő Mohamed Ibn Chambas ACP-főtitkár hangsúlyozta, hogy Szudán mindkét részében hallatlan nehézségekkel kell megküzdeni, lényegében a semmiből kell teremteni infrastruktúrát, normális létfeltételeket. Ebből mind az ACP, mind az EU ki akarja venni a részét. Martonyi emlékeztetett arra, hogy az uniós tagországok fejlesztési ügyekben illetékes miniszterei a múlt héten megállapodtak abban: 200 millió eurót különítenek el Dél-Szudán fejlesztésének céljaira.