FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Martonyi: Van egy közös értékrendünk
|
|
Magyarország rokonszenve jól érzékelhető volt a hármas japán tragédia idején - mondta a újságíróknak Martonyi János külügyminiszter, miután japán kollégájával megbeszélést folytatott hétfőn Budapesten. |
|
Létrehozva: 2011. június 6., 11:16 |
Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Gémesi György (Gödöllői Lokálpatrióta Klub)gödöllői polgármester koncertet rendezett, amelynek "szerény eredményét" átnyújtják Macumoto Takeaki külügyminiszternek. (A szigetország diplomáciájának irányítója a kétnapos gödöllői Ázsia-Európa találkozóra (ASEM) érkezett Magyarországra.)
Japánt márciusban földrengés és szökőár sújtotta, és a természeti katasztrófák következtében nukleáris baleset történt.
Martonyi János a vendégével közösen tett sajtónyilatkozatában hangsúlyozta: a kétoldalú kapcsolatok "hagyományosan, különlegesen jók" mind a gazdaságban, a kereskedelemben és a befektetéseknél, mind pedig a tudományos, kulturális, oktatási együttműködésben és a turizmusban.
"Van egy közös értékrendünk" - mondta a tárca vezetője, hozzátéve, a magyar és japán nép közötti erős, mély rokonszenv tartósan garantálja a kétoldalú kapcsolatok fejlődését.
"Azt kérjük Japántól, hogy amikor idejönnek a japán emberek Európába, akkor Magyarországot egy kicsit a második otthonuknak tekintsék" - mondta Martonyi János.
A japán külügyminiszter országa köszönetét fejezte ki Magyarországnak az ASEM külügyminiszteri fordulójának megrendezéséért. Kijelentette, Tokió nagyra értékeli azt a fejlődést, amely Magyarország 2004-es EU-csatlakozása óta végbement.
Egyetértett azzal, hogy Magyarországnak és Japánnak közös értékrendje van, mint mondta, a kapcsolatok "hosszú történelmi múltra tekinthetnek vissza".
Macumoto Takeaki külügyminiszter kijelentette, hogy Magyarország és Japán több közös nemzetközi küldetést teljesít, egyebek mellett Afganisztánban, és együttműködik az ENSZ Biztonsági Tanácsának megreformálásában. Hozzátette, a kereskedelmi és turisztikai kapcsolatok erősítése is cél.
Az ASEM gödöllői külügyminiszteri tanácskozása a féléves soros magyar EU-elnökség legnépesebb rendezvénye: a 27 uniós ország, két szervezet - az Európai Unió és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) -, valamint 19 ázsiai állam képviselteti magát. Martonyi János a tanácskozás alkalmából 9-10 kétoldalú találkozót tart, kínai kollégájával vasárnap tárgyalt.
Martonyi és Macumoto kétoldalú megbeszéléseit követően a Külügyminisztériumban hétfőn a visegrádi négyek (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) és Japán külügyminiszteri találkozót tartottak.