FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Lendületben kell tartani a klímatárgyalásokat
Az Európai Unió a nemzetközi klímatárgyalások élére állt, újra katalizátorszerepet játszik a folyamatban, amelynek lendületét fenn kell tartani - nyilatkozta az eu2011.hu internetes honlapnak Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium zöldgazdaság-fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára abból az alkalomból, hogy Bonnban hétfőtől június 17-ig ülésezik az ENSZ klímavédelmi konferenciája.
Létrehozva: 2011. június 6., 13:22 | Utoljára frissítve: 2011. június 9., 16:19

A helyettes államtitkár az interjúban felidézte, hogy az Európai Bizottság márciusban adta ki az alacsony széndioxid-kibocsátású, versenyképes gazdaság 2050-ig történő megteremtéséről szóló "dekarbonizációs menetrend" tervezetét. Olajos Péter szavai szerint "bízunk abban, hogy a menetrend a magyar elnökség végén, a Környezetvédelmi Tanács június 21-ei ülésén megfelelő politikai támogatást is kap".

A helyettes államtitkár szerint ennek a tervnek szerepe lehet abban is, hogy hasonló vállalásokra buzdítsa a többi országot is az ENSZ keretében folyó nemzetközi éghajlatvédelmi tárgyalásokon, mindenekelőtt az idén decemberben tartandó durbani konferencián.

A bonni éghajlat-változási tárgyalási forduló az esetleges durbani megállapodást készíti elő. A megállapodás korlátozná a károsanyag-kibocsátást, de ezen túlmutatóan a jelentősége az lenne, hogy meghatározná a XXI. század társadalmi-gazdasági rendjét, azt, hogy az mennyire lesz fenntartható - olvasható az eu2011.hu portálon megjelent interjúban.

Olajos Péter megállapítása szerint a durbani konferenciáig közeledniük kell az álláspontoknak az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodásról, a kibocsátás-csökkentési-célkitűzésekről, ezek összehasonlíthatóságáról és az intézkedések átlátható finanszírozásáról.

Az internetes honlapnak a Kínával és az Egyesült Államokkal lehetséges megegyezést firtató kérdésére Olajos Péter azt válaszolta: biztató, hogy Kína a nemrégiben elfogadott ötéves tervének középpontjába a zöld, fenntartható fejlődést állította. A másik legnagyobb károsanyag-kibocsátó Egyesült Államokkal kapcsolatban pedig elismerte: a jövő év végi elnökválasztásig leszűkült a mozgástér, de előrelépés, hogy az amerikaiak immár pozitívan és konstruktívan állnak hozzá a kérdéshez. "Bízni lehet abban, hogy az amerikai elnökválasztás és az ENSZ éghajlat-változási keretegyezményének 2013-as felülvizsgálata után legkésőbb 2015-re globális, átfogó klímavédelmi egyezmény jöhet létre" - mondta az államtitkár-helyettes.

Magyarország EU elnökségének teljesítményéről szólva Olajos Péter az eu2011.hu honlapnak elmondta: a cancúni klímacsúcs hosszú idő után áttörést jelentett, egyben a szokásosnál sokkal több - előre nem látott - munkát is adott a magyar elnökségnek. A fő feladat a Cancúnban kialakult konstruktív légkör fenntartása. Az elnökség eddig több mint húsz közös álláspont tető alá hozásában segédkezett.

Az interjút a következő szavakkal fejezte be Olajos Péter klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár: "az EU éppen a magyar elnökség idején tesz radikális előrelépést az alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaság megteremtése felé" és hozzáfűzte: Magyarország az ehhez szükséges politikai támogatás megszerzésében is szerepet játszik".