FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Mindent megtesz az elnökség a hasmenésjárvánnyal kapcsolatos teendők segítése érdekében
|
|
Mindent megtesz az Európai Unió magyar elnöksége az elkövetkező hetekben a németországi hasmenésjárvánnyal kapcsolatban a helyzet uniós szintű értékelése, a tanulságok levonása, a szükséges teendők meghatározása érdekében. |
|
Létrehozva: 2011. június 6., 18:41 |
Ezt Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter szögezte le hétfőn Luxembourgban, miután az EU-tagországok egészségügyi miniszterei áttekintették a helyzetet. John Dalli egészségügyi EU-biztossal együtt hangoztatta: jelenleg arra kell koncentrálni, hogy a járványt mielőbb megállítsák. Ha szükséges, ebben minden EU-tagállam segítséget ad az érintett országoknak - tette hozzá. A két illetékes egyetértett abban is, hogy elsőrendű feladat a fertőzések forrásának megnyugtató beazonosítása és azt követő megszüntetése.
Réthelyi Miklós rámutatott: a forrás megnevezésében "egyszerre kell gyorsnak és megalapozottnak lenni". "Igen nagy a felelősség, amint a téves első diagnózis európai és az Európai Unión kívüli hatásai bizonyítják" - fejtette ki. Az elnöklő magyar miniszter elmondta azt is: a luxemburgi ülés résztvevői együttérzésüket fejezték ki az elhunytak családtagjai felé, és szolidaritásukat is kifejezésre juttatták az érintett országokkal szemben.
Mint Réthelyi Miklós beszámolt róla, valamennyien egyetértettek abban, hogy az ügy összetett: egyszerre kell szembenézni élelmiszerbiztonsági, közegészségügyi, járványügyi és piaci kihívásokkal. Úgy vélte, az általános következtetések megfogalmazásához akkor kell hozzáfogni, ha a járványt már kézben tartják. A keresendő tanulságok között említette, hogy jól működött-e az uniós járványfigyelmeztető és gyorsreagáló rendszer, volt-e olyan lépés, amelynél a helyzet kezelése során jobbat is tehettek volna, mit kell javítani a koordináció területén. A miniszter megerősítette, hogy az elnökség keddre rendkívüli mezőgazdasági miniszteri találkozót is összehívott az agrárpiaci és élelmiszerbiztonsági vetületek megvitatására. A két miniszteri tanácsi formáció között szoros együttműködésre van szükség - szögezte le.
Dalli biztos a sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy a járvány központja még mindig Hamburg környéke. Mint mondta, a fertőzés más uniós tagállamokat is érint, de az ottani esetek mind németországi utazással vannak összefüggésben. A helyzet egyik pikantériája, hogy a tanácskozással egy időben jelentették be: annak helyszínén, Luxemburgban is azonosították az első esetet egy néhány hete Németországban járt hölgy esetében, aki mindazonáltal nincs életveszélyben.
John Dalli elmondta: jelenleg több mint 1600-ra rúg a bejelentett esetek száma, ebből közel 700-nál súlyos komplikációk léptek fel. Hangoztatta azt is, hogy az EU gyorsan működésbe hozta megfelelő hálózatait. Ezek segítségével maga is gyorsan jut információkhoz, és könnyebben osztja meg azokat a tagországok között. A máltai biztos kifejtette, hogy személyesen is folyamatos kapcsolatban van a német hatóságokkal. A helyzetet szoros figyelemmel követi az uniós járványügyi központ is. A bizottság honlapján a lakosság is hasznos elővigyázatossági tanácsokat találhat - mondta Dalli, aki jelezte: az unió riasztási rendszerét illetően is le fogják vonni a megfelelő tanulságokat, és ha szükséges, javítanak az eljárásokon.
A luxemburgi találkozón nem esett szó arról, hogyan lehet segíteni az uniós piacon a járvány miatt visszaesett zöldség- és gyümölcskeresleten, illetve miként kompenzálják a gazdákat a tévesnek bizonyult első feltételezések okozta veszteségek miatt. Erről a keddi agrárminiszteri ülésen lesz szó. Az Európai Bizottság szóvivője Brüsszelben elmondta, a rendelkezésére álló kereteken belül a testület javaslatokat tesz majd a lehetséges kompenzációs megoldásokra. Várakozásai szerint ezekről elvi szinten megállapodás is születhet a keddi megbeszélésen.
A luxemburgi egészségügyi találkozón a Németországot képviselő Annette Widmann-Mauz államtitkár védelmébe vette, ahogyan hazája kezelte a helyzetét, és leszögezte. hogy elsődlegesen a lakosság egészségének védelmét tartották szem előtt. Leire Pajin Iraola spanyol egészségügyi miniszter országa szolidaritásáról biztosította a német betegeket, de megerősítette, hogy gazdáik kompenzációt szeretnének kapni azokért a károkért, amelyek amiatt érték őket, hogy a spanyol uborkát - mint később kiderült, alaptalanul - eleinte a járvány előidézőjeként említették német részről.