FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Modern, alkalmazkodóképes és fenntartható egészségügyi rendszerek kellenek
|
|
Modern, alkalmazkodóképes és fenntartható egészségügyi rendszerek kiépítésére kell törekedniük az Európai Unió tagországainak - állapították meg a tagállamok egészségügyi miniszterei a témáról hétfőn, Luxembourgban tartott tanácskozásukat követően elfogadott közös következtetéseikben. |
|
Létrehozva: 2011. június 6., 18:49 |
Ezeket az ülés utáni sajtótájékoztatón ismertetve az elnöklő Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter emlékeztetett arra, hogy az EU magyar elnökségének vezető célkitűzése volt az előrelépés ezen a téren. Mint mondta, a tagországok számos intézkedést tettek vagy terveznek bevezetni annak érdekében, hogy a szűkösen rendelkezésre álló anyagi erőforrások mellett megmaradjon az egészségügyi rendszerek fenntarthatósága. Az egyik lehetséges kitörési pontnak a miniszterek a költséghatékony gyógyszerfelhasználást tartják - mondta el Réthelyi Miklós. Ezen belül kiemelt hangsúlyt kapott a generikus termékek (másodlagos licenszű gyógyszerek) alkalmazának bővítése, illetve a gyógyszerkasszák növelésének ellenőrzés alatt tartása. Az egészségügyi rendszerek költséghatékonyságának javítására egyebek között a méretgazdaságosság révén, valamint számítógépes technológiák alkalmazásával látnak lehetőséget. Különös hangsúlyt kapott az is, hogy "az alapellátás megerősítése a kórházi ellátás alternatívájaként biztosíthatja az egészségügyi szolgáltatások nyújtását" - tette hozzá a miniszter. E témával kapcsolatban John Dalli, az Európai Bizottság egészségügyért is felelős tagja - az MTI kérdésére - azt hangsúlyozta, hogy az egészség a versenyképesség és a gazdasági fejlődés összetevője is. Az egészségügyi kiadásokat ezért nem szabad költségként, hanem a jövőben megtérülő befektetésként kezelni - fejtette ki.
Réthelyi Miklós kiemelte azokat a következtetéseket is, amelyeket a miniszterek a lelki egészség előmozdítása érdekében, az orvostechnikai eszközökkel kapcsolatos innováció ösztönzéséről, valamint a gyermekkori védőoltásokkal kapcsolatos teendőkről fogadtak el. A lelki (mentális) egészséggel kapcsolatban 2008 óta létező uniós paktum tevékenységének továbbvitelét, eredményeinek összegzését az elnökség kiemelt feladatának tekintette - hangoztatta. Fontosnak tartotta, hogy ez a terület kapjon nagyobb szerepet a tagállamok egészségügyi politikájában, és így annak előmozdítása érdekében hatékonyabban léphessenek fel.
Az innovációt illetően Réthelyi Miklós azt emelte ki: az orvostechnikai eszközök ágazata olyan termékeket állít elő, amelyek hozzájárulnak a betegek, a fogyatékossággal élők és családjaik egészségének és életminőségének javításához. A mostani megállapítások közös célja a betegek biztonságának javítása, valamint az orvostechnikai eszközök versenyképes európai ágazatának megvalósítása - hangoztatta. Az ágazat jelentős munkáltató is, különösen a kis- és középvállalkozások körében - tette hozzá. A magyar miniszter emlékeztetett arra is, hogy az elnökség szintén kiemelt figyelmet fordított a gyermekkori immunizációival kapcsolatos kihívásokra. Márciusban e témáról szakértői konferenciát is szerveztek.
A miniszterek most egyebek között felkérték a brüsszeli bizottságot, hogy állapítsa meg azon adatok körét, amelyeket a jövőben egységesen fel kellene tüntetni a nemzeti oltási kártyákon, egészségügyi könyvekben. Ennek az lenne a célja, hogy a nemzeti oltási rendszerek jobban összehasonlíthatóbbá váljanak, és könnyebb legyen az információcsere a nemzeti szolgáltatók között. Megállapították, hogy a magas szintű oltottság elérése és megőrzése, az időbeni oltások, a jó minőségű adatok, a védőoltással megelőzhető betegségek előfordulásának felügyelete alapvető az eddigi eredmények megőrzéséhez - mondta összefoglalójában Réthelyi Miklós. Külön figyelmet fordítottak a miniszterek a kanyaró elleni küzdelemre. Ez a megbetegedés ugyanis még mindig "jelentősebb számban" fordul elő az unióban.
Dalli a sajtótájékoztatón méltatta a magyar elnökség tevékenységét, amelynek köszönhetően - mint fogalmazott - az unióban számos egészségügyi témában sikerült előrelépést elérni. Mint mondta, az elnökség az egészségügyi politika minden stratégiai témájával foglalkozott, célja az volt, hogy hozzájáruljon az egészségi állapot javításához, illetve a lakosságot érő egészségügyi fenyegetések elhárításához. Az említettek kívül fontosnak mondta a biztos azt az eszmecserét, amelyet a miniszterek az unióba növekvő számban érkező bevándorlókkal kapcsolatos egészségügyi kérdésekben folytattak. Elsősorban azt vizsgálták, hogyan tudja segíteni őket az unió - jelezte Dalli.