FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Martonyi: A gazdasági kapcsolatok élénkítése a cél
Magyarország és Ausztrália megállapodott egy munkacsoportot létrehozásáról, ennek feladata a két ország közötti gazdasági kapcsolatok élénkítése lesz - mondta Martonyi János kedden Gödöllőn. A külügyminiszter azt is elmondta, remélhetőleg hamarosan újranyílhat a sydneyi magyar főkonzulátus. Ugyanitt a tárca vezetője szólt arról is, hogy az ASEM rendkívül fontos fórum, nemcsak a két kontinens kihívásai, hanem a globális problémák hatékonyabb kezelését is segítheti, ezért a továbbiakban is szükség van erre a tanácskozási keretre.
Létrehozva: 2011. június 7., 11:30 | Utoljára frissítve: 2011. június 8., 14:56

A tárcavezető az Ázsia-Európa találkozó (ASEM) alkalmával tárgyalt ausztrál partnerével, Kevin Rudd külügyminiszterrel, majd társadalombiztosítási egyezményt írtak alá. A megállapodás egyebek mellett lehetővé teszi, hogy a Magyarországon és Ausztráliában végzett munka utáni szolgálati idő összeadásával számítsák ki a nyugdíjakat. A dokumentum aláírása után a két miniszter közös sajtótájékoztatóján Martonyi János hangsúlyozta: Ausztrália híd lehet Európa és Ázsia között. Arról is beszélt, hogy a költségvetés remélhetőleg hamarosan lehetővé teszi a sydneyi magyar főkonzulátus újranyitását.

Ausztrália és Magyarország között ugyan nagy a földrajzi távolság, a közösen vallott értékek miatt a két ország mégis közel van egymáshoz. Magyarország és Ausztrália kapcsolatai nagyon jók és jól fejlődnek - hangsúlyozta Martonyi János. Kitért arra is, hogy Ausztráliát különleges kapcsolat fűzi Európához, ezen belül Közép-Európához, mivel több, innen származó közösség, köztük magyarok élnek az országban.

Kevin Rudd emlékeztetett: Magyarország idén pályázik az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2012-13-ra szóló nem állandó tagságára, míg Ausztrália jövőre szeretné megpályázni a 2013-2014-ig betöltendő posztot. A két ország kölcsönösen támogatja egymás törekvését - mondta. A politikus kiemelte a kétnapos gödöllői ASEM jelentőségét, és emlékeztetett: az eseményen részt vevő országok, például Kína, Japán, Dél-Korea és Thaiföld nagy mértékben hozzájárulnak Ázsia GDP-jéhez. A világgazdaság a 21. században jelentős mértékben támaszkodik az ázsiai és a csendes-óceáni térségre - hangoztatta.

Ezért fontos érdek - tette hozzá -, hogy a térség jól fejlődjön és stabil legyen, ebben segíthet a jelenlegi Ázsia-Európa találkozó is. Kevin Rudd szólt arról is, hogy Ausztrália és Magyarország sikeresen együttműködik Afganisztánban is, Ausztrália 1.500 katonából álló kontingense a legnagyobb, nem NATO-tagállamból származó csapat. Az ausztrál miniszter is kiemelte a két ország közötti gazdasági kapcsolatok élénkítésének fontosságát, mint mondta, hétfőn erről tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnökkel. Az Ausztráliában élő 100 ezres magyar közösség jelentős mértékben hozzájárult az ország fejlődéséhez - mondta.

A fórum segíthet a globális problémák hatékonyabb kezelésében

Az ASEM-fórum "kitűnő lehetőséget nyújt arra, hogy sokkal jobban megismerjük egymást és közelebb kerüljünk egymáshoz" - mondta a magyar diplomácia irányítója a kontinensek közötti konzultációs fórum tanácskozásának zárónapján az EU-elnökség hivatalos közvetítőjének adott interjújában. A külügyminiszter - a keddi tanácskozás levezető elnöke - elmondta: míg előző nap a természeti és ember okozta nem hagyományos biztonsági kihívások voltak napirenden, a második napon globális kihívásokat, kérdéseket vitatnak meg.

Martonyi János kitért arra: a résztvevők megvitatják a pénzügyi és gazdasági válság következményeit, azt, hogy miként lehet továbblépni az úgynevezett globális kormányzásban és szabályalkotásban. A tervezett témák között szerepel a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) úgynevezett dohai fordulójának jövője is; a cél a nemzetközi kereskedelem előtti akadályok felszámolása.

Az értekezleten előző nap elnöklő Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a hétfői tanácskozást lezárva arról beszélt: Európa és Ázsia sok közös biztonsági kihívással szembesül és sok a közös érdekük; a nem hagyományos biztonsági kihívások, közöttük a klímaváltozás, az élelmiszer- és energiabiztonság, valamint a kalózkodás elleni küzdelem olyan kérdések, amelyeket egyedül lehetetlen megoldani. Az EU-elnökség úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy az ASEM gödöllői külügyminiszteri találkozója a június végén záruló féléves soros magyar EU-elnökség utolsó jelentős magyarországi eseménye.

Az elnökség magas szintű találkozóinak otthont adó Grassalkovich-kastélyban 16 miniszteri informális tanácskozást és több tucat szakértői találkozót tartottak, ezenkívül több kiemelt rendezvény, például a vallásközi párbeszédről rendezett konferencia és az EU-USA bel- és igazságügy-miniszteri találkozó helyszíne volt. A Budapesttől 30 kilométerre fekvő városban június végéig még néhány szakértői - egyebek mellett balesetvédelmi, sportigazgatói és építkezésügyi - konferenciát rendeznek.

Növekedési pályán az európai gazdaság

Az Ázsia-Európa Találkozó (ASEM) külügyminiszteri tanácskozásának résztvevői egyetértettek abban, hogy érzékelhető az európai gazdaság kilábalása a válságból, de az még törékeny, bizonytalan és egyenetlen - mondta Martonyi János a kétnapos gödöllői értekezletet lezáró sajtótájékoztatón kedden.

Az európai gazdaság szerény növekedési pályára állt, ezt határozottan hangsúlyozni kell - mondta a magyar külügyminiszter, aki beszámolt arról, hogy a tanácskozás második napján megvitatták a pénzügyi-gazdasági válság következményeit európai és ázsiai szemszögből.

A tárcavezető - az ülés levezető elnöke - elmondta: a résztvevők elismerték, hogy a világ térségei között kölcsönös függőség érvényesül. Bármi történik Európában, azonnali, közvetlen hatással van az ázsiai gazdaságra, és megfordítva, az ázsiai gazdaság látványos növekedése jelentős szerepet játszott abban, hogy a recesszió következményeit Európában lényegesen mérsékelni lehetett - tette hozzá.