fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európai Örökség Fórum kezdődött Visegrádon
2011. június 7., 15:39
Európai Örökség Fórum kezdődött kedden Visegrádon; a kétnapos tanácskozáson tizenkilenc ország negyven képviselője vesz részt, a fő cél az Európai Örökség Címről szóló határozat gyakorlatba ültetése.

"A fórumon lehetőséget biztosítunk a kormányközi kezdeményezés keretében korábban Európai Örökség Címet elnyert helyszíneknek az információk és a gyakorlati tapasztalatok cseréjére, valamint javaslatok és vélemények megtételére" - emelte ki beszédében Szőcs Géza kulturális államtitkár a tanácskozás helyszínén, a visegrádi Mátyás Király Múzeumban. Mint hangsúlyozta, az Európai Örökség Cím egyfajta határokon átnyúló összefogás annak érdekében, hogy nagyobb egységben lehessen gondolkodni a kontinens kulturális örökségéről, és egy közös európai történelemszemlélet kerüljön előtérbe.

A sokféle forrásból táplálkozó közös európaiság kifejezését és a közös európai identitás megerősítését célzó cím létrehozásával kulturális örökségünk védelme érdekében egy jól körülhatárolható, célirányos és együttes fellépés, intézkedés-sorozat jelenik meg határozati szinten - fogalmazott Szőcs Géza. Az államtitkár utalt a május 19-én Brüsszelben ezzel kapcsolatban megszületett politikai megállapodásra, és mint mondta, a magyar EU-elnökség egyik prioritása volt az Európai Örökség Cím mielőbbi elfogadásának előmozdítása. Szőcs Géza felhívta a figyelmet arra, hogy a már ilyen címet viselő helyszínek büszkék az elismerésre, az uniós szintre emelkedés azonban új kihívásokat és feladatokat jelenthet.

A felszólaló Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium államtitkára arra emlékeztetett, hogy a magyar EU-elnökségre felkészülés során prioritásként szerepelt a kulturális sokszínűség előtérbe helyezése is, mert az nem problémákat és feszültségeket kelt, hanem inspirációkat hoz. Az államtitkár hozzátette: az Európai Örökség Címet létrehozó jogszabály elfogadásához vezető politikai megállapodás nagy jelentőségű, amelyet rendkívül intenzív egyeztetési folyamat előzött meg.

Az Európai Bizottság képviseletében Jean-Philippe Gammel gratulált a magyar kormánynak és kiemelte: a spanyol és a belga uniós elnökség előkészítő munkája után a magyar elnöki periódus idején sikerült konszenzusra jutni a címmel kapcsolatban. Tájékoztatása szerint ennek presztízse érdekében új keretet kell létrehozni: új kritériumrendszerre van szükség, fontos a válogatási rendszer kidolgozása, de kiemelt szerepet kell kapnia az ellenőrzésnek is. Gammel közölte: dönteni kell arról is, mi történik majd azokkal, akik nem teljesítik vállalásaikat. A tervek szerint független, nagy tekintélyű szakértőkből álló testület választja majd ki a helyszíneket, melyek felkerülnek a listára; a 13 tagból álló grémiumba négy főt a Tanács, négyet az Európai Parlament, négyet a Bizottság, egyet pedig a régió bizottsága nevez ki. Jean-Philippe Gammel elmondta, hogy 2015-től indulnak az eljárások, addig a tagállamoknak el kell kezdeniük kidolgozni saját módszereiket, hiszen az előzetes szelekció nemzeti szinten történik. Azokat a helyszíneket, amelyek már megkapták az Európai Örökség Címet, újra kell értékelni.

A fórum első napján elhangzott, hogy a májusban megszületett megállapodás után novemberre várható a végső elfogadás az Európa Parlamentben. A kétnapos konferencia szerdán zárul, a tervek szerint záródokumentumot fogadnak el a helyszínek képviselőinek javaslatairól. A kétnapos visegrádi szakmai konferencián részt vesznek többek között a német reformáció helyszínei, a Clunyi apátság, a Robert Schumann-ház, a Debreceni Református Kollégium és Nagytemplom, valamit más, francia, görög, spanyol, lengyel, román és svájci helyszínek képviselői.

Az Európai Örökség Cím kezdeményezője Franciaország, Spanyolország és Magyarország volt.

(MTI-fidesz.hu)