fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Támogatjuk és fenntartjuk a belarusz ellenzék kéréseit"
2011. június 10., 13:27
Az öt kelet-közép-európai néppárti EP-képviselő - Schöpflin György, Jacek Saryusz-Wolski, Eduard Kukan, Traian Ungureanu és Andrey Kovatchev - által indított Visegrád Plusz kezdeményezés tagjai csütörtökön levélben fordultak Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselőhöz és Stefan Füle biztoshoz. A levélben arra kérik az EU külpolitikájáért felelős vezetőket, hogy a belarusz ellenzék kérésével összhangban az Alexandr Lukasenko vezette Belarusz Köztársaság által igényelt IMF-hitel további folyósításához szabják feltételül a politikai okokból fogvatartottak szabadon bocsátását.

A Belarusz Köztársaság 2011. május 31-én stabilizációs hitel meghosszabbítási kérelmet küldött a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF). Erre reagálva a Visegrád Plusz kezdeményezés tagjai levélben fordultak Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselőhöz és Stefan Füle szomszédságpolitikáért is felelős biztoshoz. "Mint a Visegrád Plusz kezdeményezést elindító európai parlamenti képviselők, támogatjuk és fenntartjuk a belarusz ellenzék kéréseit, miszerint a hitel további folyósításának egyértelmű feltétele minden politikai fogoly szabadon bocsátása Belaruszban" - fogalmaztak a néppárti politikusok levelükben.

A levél szerint a jelenleg az országban tapasztalható események komoly aggodalomra adnak okot. "Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a 21. században politikai indokok alapján börtönözzenek be embereket Európában . Hangsúlyozzuk, hogy a hitel folyósítása csak a politikai szabadságjogok melletti világos elkötelezettséggel valósulhat meg" - fogalmaztak a levél aláírói. A néppárti EP-képviselők szerint a feltétel nélküli hitelfolyósítás egyenértékű a politikai szabadságjogokat eltipró Lukasenko-rezsim elfogadásával és visszavonhatatlan negatív következményei lehetnek az ország hosszú távú demokratikus és gazdasági fejlődésére.

Háttér: Az ún. Visegrád Plusz kezdeményezés azzal a céllal jött létre, hogy a jelenlegi V4 -ek közötti együttműködés Bulgáriával és Romániával V6-ra bővüljön. A Visegrád+ első hivatalos találkozójára tavaly szeptemberben került sor a hat közép-európai néppárti külügyminiszter és öt európai parlamenti képviselő részvételével. A kezdeményezés egy olyan széles körű együttműködés kialakítására irányul, melynek központi pillérei elsősorban a Nyugat-Balkán, az EU Keleti Partnerség Programja, az energiabiztonság erősítése, valamint az Európai Külügyi Szolgálattal kapcsolatos politikák.

(MTI-fidesz.hu)