FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Győri: Lezárulhatnak a horvát csatlakozási tárgyalások
|
|
A soros magyar EU-elnökség éjt nappallá téve dolgozik azon, hogy a 27 uniós tagállam lezárja a horvát EU-csatlakozáshoz még szükséges négy fejezetet; jó esély van arra, hogy ez a munka sikerül, és az Európai Tanács június 24-25-i ülésén az állam- és kormányfők meghozhatják a politikai döntést a csatlakozási tárgyalások lezárásáról - mondta Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár pénteken az MTI-nek. |
|
Létrehozva: 2011. június 10., 22:56 | Utoljára frissítve: 2011. június 14., 15:49 |
Az államtitkárt azzal kapcsolatban kereste meg az MTI, hogy az Európai Bizottság pénteken bejelentette: az utolsó négy fejezet lezárását javasolja a Horvátországgal folyó csatlakozási tárgyalásokon. José Manuel Barroso bizottsági elnök közölte, hogy Horvátország lehetséges EU-belépési dátumaként 2013 júliusa szerepel a javaslatban. A bejelentést értelmezve Győri Enikő kifejtette: az Európai Bizottság nyilvánosságra hozta a tárgyalások lezárásához szükséges fejezetek záródokumentumát, és javasolta a tárgyalások lezárását. Az Európai Bizottság az EU javaslattevő szerveként tehát úgy foglalt állást, hogy Horvátország elvégezte a munkát. Ezzel a labda átkerült a tagállamok térfelére - tette hozzá.
Az államtitkár elmondta: a bizottság áttörést jelentő állásfoglalása után a magyar elnökség veszi át a feladatot, "mindennapos ülést tartunk a tanács vonatkozó bővítési munkacsoportjában", hogy a 27 tagállam a négy fejezeti záródokumentumot megvizsgálja, és a június 24-25-i csúcstalálkozón politikai döntés születhessen a tárgyalások lezárásáról. Mi azt gondoljuk, van esély arra, hogy ezt a munkát elvégezzük, hogy a politikai döntés megszülethessen - mondta Győri Enikő, aki úgy fogalmazott, "itt vagyunk a politikai döntés kapujában".
Utalt rá, hogy a négy fejezetet minden tagállamnak a saját kormányzati, illetve parlamenti eljárásában jóvá kell hagynia. Elmondta, van olyan állam, például Szlovénia, ahol ehhez parlamenti jóváhagyás szükséges, máshol, így Magyarországon kormányzati döntést kell hozni. Győri Enikő arról nem kívánt beszélni, hogy esetleg melyik tagállam hangoztathat még és milyen természetű fenntartásokat. Azt mindenesetre hangsúlyozta: a tagállamok történelmi felelőssége, hogy a tárgyalások lefolytatásával megbízott Európai Bizottság egyértelmű állásfoglalása után ne várakoztassanak egy felkészült országot, amely nagyon komoly munkát végzett.