Rompuy és Barroso közös közleményben adott hangot jókívánságainak, megállapítva, hogy az eredmény - Erdogan iszlamista indíttatású pártjának nagyarányú győzelme - "megnyitja az utat a törökországi demokratikus intézmények megerősítése és az ország korszerűsítése előtt, az európai értékek és normák irányában".
A két európai vezető meggyőződését fejezte ki, hogy a most kezdődő időszak "új lehetőségeket kínál az újabb reformok számára, beleértve az új alkotmányért való munkálkodást a lehető legszélesebb körű konzultáció keretei között, a párbeszéd és a kompromisszum szellemében, illetve a Törökország és az EU-tagállamok közötti bizalom megerősítésére". A török-EU kapcsolatokat illetően a közlemény így fogalmaz: "az előrelépések e területeken minden bizonnyal új lendületet adnak majd az európai uniós csatlakozási tárgyalásokhoz".
Erdogan pártja abszolút többséget kapott a választásokon, de a remélt kétharmadot nem érte el, amellyel pedig az ellenzék véleményének kikérése nélkül is módosíthatta volna az alkotmányt. A kormányfő azt ígérte, hogy "a lehető legszélesebb konszenzusra" fog törekedni az ellenzékkel és a civil társadalommal "egy új, Törökországhoz méltó liberális alkotmány megfogalmazása" érdekében.
Ankara EU-csatlakozási tárgyalásai egy helyben topognak mind Franciaország és Németország szembeszegülése, mind pedig a ciprusi válság megoldatlansága miatt.