ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

"A szlovák kisebbségi nyelvtörvény visszalépés"

A szlovák kisebbségi nyelvtörvény nem tesz kísérletet a jogbizonytalanság feloldására, és továbbra sem eredményez jogbiztonságot a kisebbségek számára - hívta fel a figyelmet Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának ülésén, szerdán.
Létrehozva: 2011. június 15., 10:50 | Utoljára frissítve: 2011. június 15., 12:19
nyomtat küld

A 2010-es országgyűlési választások Magyarországon és Szlovákiában nagy reményekre adtak okot, és a két kormányváltást követően el is indult egy párbeszédfolyamat a két ország között - emlékeztetett Répás Zsuzsanna. Mint mondta, északi szomszédunkat az unió már korábban is figyelmeztette, hogy a kisebbségi nyelvtörvény módosításra szorul. Az új, már elfogadott nyelvtörvény Répás tájékoztatása szerint néhány előrelépés mellett több tekintetben visszalépésnek minősíthető. Véleménye szerint Szlovákiában a kisebbségi nyelvek használata 2004 - azaz az uniós csatlakozás éve óta - összességében romlott.

Fotók: fidesz.hu

A nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár üdvözítőnek tartotta, hogy a jövőben már két nyelven is kiadhatnak hivatalos papírokat és okmányokat, és hogy a törvénybe bekerült a nemzetközi jogi kötelezettség vállalás is. Szintén előrelépésként értékelte, hogy megteremtették a kisebbségi szóbeli ügyintézést a hivatalokban, és hogy az emlékművek esetében eltűntek a nyelvi korlátozások.

Ugyanakkor - mint mondta - aggodalomra ad okot az a tény, hogy az állami és a kisebbségi nyelvtörvény viszonyát továbbra sem rendezte a szlovák törvényhozás, és az átláthatóság biztosításában is komoly problémák merülnek fel. Kiemelte azt is, hogy a tömegtájékoztatás esetében a kisebbségi műsorok állami nyelvű feliratozásának kötelezettsége nemcsak plusz anyagi terheket ró a szerkesztőségekre, de egyúttal az élő adást is lehetetlenné teszi. A nyelvhasználati küszöb 20 százalékról ugyan 15 százalékra csökkent, ám bizonyos számítási metódusai miatt hosszú távra bizonytalanságot teremt. Répás rámutatott arra is, hogy a szóbeli hivatalos ügyintézésnek ugyan megteremtették a lehetőségét, ám szűk időkeretbe szorítva feltehetőleg nem éri majd el eredeti célját.

A helyettes államtitkár végül a rendvédelmi és egészségügyi dolgozók helyzetére is beszélt. Mint közölte, esetükben a kisebbségi nyelvhasználat kizárólag akkor léphet életbe, ha a jelenlétükben lévő összes ember ebbe beleegyezik. Ez nemcsak irreális, hanem megalázó helyzetet teremt számukra - jegyezte meg Répás Zsuzsanna.

A kisebbségi nyelvtörvény nem tesz kísérletet a jogbizonytalanság feloldására, és az általa teremtett lehetőségeket pedig komoly feltételekhez köti. Továbbra sem eredményez jogbiztonságot a kisebbségek számára, és nem jelent előrelépést az előző törvényhez képest - foglalta össze a törvény esszenciáját a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, rámutatva: a szlovák kisebbségi nyelvtörvény nem felel meg egy uniós ország nyelvtörvényének.

A kormány támogatja az RMDSZ és a magyarság erdélyi régiók felosztásáról szóló álláspontját

A nemzetpolitikai helyettes államtitkár kiemelte: az RMDSZ megfogalmazott egy javaslatot, ami 16 megyére vonatkozna, ezzel szemben a kormányzó Demokrata Liberális Párt (PD-L) egy nyolc régiós felosztást hirdetett meg. Ezt az RMDSZ egyértelműen elutasítja, ahogy a többi magyar szereplő is, mert az eddig hagyományosan magyar többségű területek elvesztését, és politikai visszalépést jelentene. A magyar kormány odaáll az egységes fellépés mögé, a magyar szereplők számíthatnak támogatására - jelentette ki.

A román kormány fő erejét alkotó PD-L a keddi koalíciós tárgyalásokon ismertette elképzeléseit az RMDSZ-szel a közigazgatás átfogó reformját előíró törvénytervezetéről. A PD-L a jelenlegi nyolc gazdasági fejlesztési régiót megyékké alakítaná át. Ezt az RMDSZ elsősorban azért ellenzi, mert az újonnan létrehozott közigazgatási egységekben jelentős mértékben csökkenne a magyar lakosság számaránya. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke a keddi koalíciós tárgyalásokat követően is jelezte: ha a PD-L nem áll el attól a szándékától, hogy nyolcra csökkenti a megyék számát, akkor felbomolhat a kormánykoalíció.

A PD-L elképzelése szerint a romániai magyarság csaknem 90 százaléka két külön megyébe tartozna. Az egyikben a jelentős magyar lakossággal rendelkező jelenlegi három megye, Hargita, Kovászna és Maros egy közigazgatási egységet alkotna a mostani Szeben, Brassó és Fehér megyékkel, így az újonnan létrehozandó "óriásmegyében" a magyarság aránya a 30 százalékot sem érné el (legalábbis a 2002-es népszámlálási adatok szerint). A másik megyébe tartozna a jelenlegi Kolozs, Beszterce-Naszód, Szilágy, Máramaros, Bihar és Szatmár megye. Ebben a régióban a magyarság számaránya a 20 százalékot sem éri el.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések