A jelentés szervesen kiegészíti az Európai Bizottság 2010 novemberében bemutatott tízéves fogyatékosságügyi stratégiáját. Kiemelendő, hogy a többi képviselő által a dokumentumhoz beadott több mint 220 egyéni módosító javaslat közel kétharmadát sikerült 28 kompromisszumos módosító indítványként megfogalmazni, melyeket a bizottság pártállástól függetlenül egyöntetűen (mintegy 91%-os arányban) támogatott.
A dokumentum konkrét intézkedéseket sürget a fogyatékossággal élő emberek mobilitásának és kommunikációjának megkönnyítése, valamint képzésük és foglalkoztatásuk elősegítése érdekében. A jelentés legfontosabb kézzelfogható eredménye az lehet, hogy az Európai Bizottság által jövőre tervezett európai akadálymentesítési jogszabálycsomagban a jelentésben elfogadott elvárások és szempontok alapján hangsúlyosabban jelenhetnek meg a fogyatékossággal élő emberek igényei és érdekei az Európai Unióban.
Siker, hogy a csütörtökön elfogadott jelentés a strukturális alapoknak a fogyatékossággal élő emberek számára történő felhasználására vonatkozóan is megerősítő és előrelépést jelentő igényeket támaszt. Az is kiemelendő, hogy a dokumentumban számos új elvárás fogalmazódik meg az infókommunikációs technológiák fejlesztésétől a közbeszerzésekre vonatkozó szabályozás felülvizsgálatáig. Új, az embert a középpontba helyező szemlélettel nagyobb hangsúlyt kapna továbbá a fogyatékossággal élő gyermekek családjainak támogatása, különös tekintettel a befogadó oktatás erősítésére, valamint a ritka betegségekben szenvedő családtagok helyzetének előmozdítására is.
Cikk: | Összefogásra van szükség a fogyatékos emberek érdekében |
Cikk: | Az embert középpontba helyező oktatási rendszer szükséges |
Cikk: | Támogatni kell a fogyatékossággal élők oktatását és foglalkoztatását |