fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Pozsonyban találkoztak a visegrádi országok csúcspolitikusai
2011. június 17., 09:32
Visegrádi miniszterelnöki csúcstalálkozót tartottak Pozsonyban. A fórumon Iveta Radicová szlovák miniszterelnök meghívására részt vett Orbán Viktor magyar és Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Petr Necas cseh kormányfő az egész napos csehországi közlekedési sztrájk miatt kimentette magát. Csehországot a találkozón Karel Schwarzenberg külügyminiszter képviselte.

Pozsonyi kormányforrások szerint a megbeszélésen értékelték a szlovák V4-es elnökség programjának teljesítését, megvitatták a visegrádi együttműködés időszerű kérdéseit. Napirendi pont volt a visegrádi országok együttműködése az Európai Unióban. Ezzel összefüggésben szóba került a most záruló magyar EU-elnökség, illetve az azt követő lengyel elnökség, valamint az EU keleti partnerségi programja.

Az értekezlet résztvevői megállapították, hogy a most lezárult szlovák elnökség idején intenzívebbé vált a regionális csoportosulás együttműködése. Iveta Radicová úgy vélte: mindez több konkrét kezdeményezésben és tervben nyilvánult meg, s "hatással volt mind a visegrádi csoport, mind az Európai Unió tevékenységére". Kiemelte, hogy "az EU-csúcstalálkozók előtt rendszeressé vált a V4-ek egyeztetése, ami hatékonyabb közös fellépést tett lehetővé". Példaként említette, hogy a V4-ek sikeresen érvényesítették álláspontjukat az adóharmonizáció és a nyugdíjreform kérdésében. Kiemelte az energetikai projekteket, az észak-déli földgázvezeték tervét, valamint a védelmi tárcák megállapodását egy közös harccsoport létrehozásáról.

A visegrádi csoport országai eldöntötték, hogy új támogatási programot indítanak az EU keleti partnerségi programjában részt vevő országok számára. Az Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grúzia, Moldova, Örményország és Ukrajna megsegítésére szánt program a tudományos-kulturális jellegű Nemzetközi Visegrádi Alapra épül, amelynek eddigi 5 millió eurós költségvetését e célból 2012-től egymillió euróval megnövelik. A több szinten megvalósuló segélyprogram feladatai között szerepel a demokratizálási folyamatok elősegítése, a regionális együttműködéshez nyújtott támogatás és a civil társadalom erősödéséhez nyújtott segítség.

A szlovák, a lengyel és a cseh vezetők a találkozó utáni sajtótájékoztatón méltatták Magyarország most záruló EU-elnökségét. Orbán Viktor kormányfő köszönetet mondott azért, hogy a visegrádiak segítették a magyar EU-elnökséget. Orbán külön köszönetet mondott Radicovának azért, hogy a magyar-szlovák viszonyban olykor felmerülő, illetve meglévő problémák, valamint a Magyarországot - például a médiatörvény kapcsán - ért támadások ellenére mindig kiállt Magyarország mellett, s a helyzetet sohasem használta ki Magyarország bírálatára, támadására. Mindent megteszek annak érdekében, hogy viszonozzuk ezeket a gesztusokat - szögezte le Orbán.

Gratuláltunk Orbánnak a sikeres magyar EU-elnökségért. Lengyelország folytatni fogja ezt a munkát - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök. Orbán Viktor ezzel kapcsolatban leszögezte: "a tények számítanak a politikában is", azok önmagukért beszélnek, s ezek alapján kell értékelni a magyar uniós elnökség eredményeit. Megjegyezte: partnerei általában elismeréssel szólnak Magyarország teljesítményéről. Iveta Radicová rövid kétoldalú megbeszélést folytatott Orbán Viktorral.

A szlovák kormányfő nagyon határozottan visszautasította Kövér László házelnöknek egy cseh lapinterjúban nemrégiben elhangzott szavait. Kövér László a Hospodárské Noviny című lapban két hete megjelent interjújában leszögezte, hogy a magyar nemzet nem mondhat le egyetlen részéről sem, s a szlovákiai magyarok szellemi és kulturális értelemben a magyar nemzethez tartoznak. Kijelentette, hogy a bős-nagymarosi vízmű egyoldalú megépítése által Pozsony megváltoztatta a magyar-szlovák határt, s ezt a helyzetet Magyarország a nemzetközi jog segítségével próbálta orvosolni, holott akár katonai erőt is alkalmazhatott volna.

Orbán Viktor "súlyosnak" nevezte Radicová szavait, és biztosította arról, hogy kormánya mindent megtesz a magyar-szlovák barátság megőrzése érdekében. Személyesen síkra szállok a Szlovák Köztársaság és Magyarország együttműködése érdekében - jelentette ki a magyar kormányfő. Egyben kifejezte "Magyarország tiszteletét és nagyrabecsülését minden jóindulatú szlovák ember iránt". Az új magyar alaptörvénnyel kapcsolatos kérdésre Orbán azt válaszolta, hogy a magyar alkotmány semmiféle veszélyt nem jelent Szlovákia számára, s kifejezte meggyőződését, hogy még évtizedekig meg lehet lenni békében vele. Radicová a szlovák-magyar kettős állampolgársággal foglalkozó, tervezett kétoldalú szerződést firtató kérdésre válaszolva azt mondta: a szerződés szövegén szakértői csoportok dolgoznak.

Orbán Viktor megbeszélést folytatott Berényi Józseffel, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja elnökével is. Egyebek között értékelték a szlovák nyelvtörvény körül kialakult helyzetet és a kettős állampolgárság kérdését. A magyar miniszterelnök a pozsonyi csúcstalálkozó után tárgyalt Vladimir Filat moldovai kormányfővel, aki arra kérte, hogy a soros EU-elnökség után is maradjon Moldova európai integrációjának elkötelezett támogatója. Orbán Viktor erre ígéretet tett.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Visegrádi miniszterelnöki csúcstalálkozó Pozsonyban