Schöpflin György fideszes EP-képviselő rámutatott, hogy a jelenlegi reformok és a Hágai Nemzetközi Bírósággal való együttműködés legújabb és jelentős fejleményei bizonyítják: Szerbia kitartóan halad előre az európai integráció felé, mindez még nagyobb jelentőséggel bír az Orbán-Tadić találkozó sikerének fényében. Ratko Mladics letartóztatása is igazolta a szerb hatóságok hitelességét, valamint elköteleződését a megbékélés és a regionális stabilitás irányában.
2011 döntő év Szerbia számára és sürgetjük a szerb kormányt, hogy teljesítse az Európai Bizottság pozitív véleményéhez szükséges feltételeket. Támogatjuk, hogy Szerbia a lengyel soros elnöksége alatt elnyerje a tagjelölti státuszt, illetve, hogy 2012-t jelöljék ki a csatlakozási tárgyalások megkezdésére - nyilatkozták levelükben a néppárti politikusok.
A levélben megfogalmazott vélemény szerint Szerbia európai integrációja felé tett kulcsfontosságú lépések felgyorsíthatják az ország belső reformjait, együttműködését a Hágai Nemzetközi Bírósággal, illetve elősegítenék a Nyugat-Balkán demokratizálódási és megbékélési folyamatait, köztük Koszovó kérdésének rendezését is.
Háttér: Az ún. Visegrád Plusz kezdeményezés azzal a céllal jött létre, hogy a jelenlegi V4-ek közötti együttműködés Bulgáriával és Romániával V6-ra bővüljön. A Visegrád+ első hivatalos találkozójára tavaly szeptemberben került sor a hat közép-európai néppárti külügyminiszter és öt európai parlamenti képviselő részvételével. A kezdeményezés egy olyan széles körű együttműködés kialakítására irányul, melynek központi pillérei elsősorban a Nyugat-Balkán, az EU Keleti Partnerség Programja, az energiabiztonság erősítése, valamint az Európai Külügyi Szolgálattal kapcsolatos politikák. A néppárti frakció részéről a Visegrád+ tagjai Schöpflin György mellett Jacek Saryusz-Wolski (Lengyelország); Andrey Kovatchev (Bulgária); Eduard Kukan (Szlovákia), Jan Březina (Csehország) és Traian Ungureanu (Románia).