A közösség jövője szempontjából kiemelkedően fontos, hogy Magyarországhoz hasonlóan Lengyelország is egységesebb, erősebb Európai Uniót akar és minden korábbinál szorososabb együttműködés kialakítását szeretné elérni a kelet-közép-európai térség nemzetei között - mondta Vinnai Győző, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal vezetője, aki az Orbán-kabinet nevében köszöntötte a tanácskozás résztvevőit.
Roman Kowalski, Lengyelország budapesti nagykövete a konferencián hangsúlyozta: Magyarország egy "nem könnyű időszakban töltötte be az unió soros elnökségi tisztségét a legutóbbi fél évben, hiszen a kontinensen és Észak-Afrikában is súlyos problémák adódtak". A gondok leküzdésében - folytatta - jelentős eredményeket ért el a magyar vezetés, s a megkezdett munkát Lengyelország folytatni fogja". A diplomata a kelet-közép-európai térség országai közötti kapcsolaterősítésnél a gazdasági együttműködés fontosságát emelte ki, amely szerinte elősegítheti az érintett nemzetek felzárkózását is az unió fejlett nyugati régiójához.
Gulyás József, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Fidesz-KDNP-s alelnöke arra hívta fel a konferencia résztvevőinek figyelmét, hogy a gazdasági együttműködéshez megfelelő keretet biztosít a visegrádi országok közötti élő kapcsolatrendszer. A regionális kapcsolatokat pedig az 1993-ban létrehozott Kárpátok-Eurórégió Szervezet segítheti, amely Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia és Ukrajna egymással szomszédos határ menti megyéit fogja össze és teremt lehetőséget az üzleti együttműködés növeléséhez.
Kovács Ferenc, Nyíregyháza Fidesz-KDNP-s polgármestere a konferencián a városok, települések közötti együttműködés fontosságát is hangsúlyozta. Elmondta: a szabolcsi megyeszékhelynek 15 éve testvérvárosa a lengyelországi Zresów, s a két település önkormányzati vezetői a kulturális kapcsolatok mellett most a gazdasági, azon belül is az idegenforgalmi együttműködés erősítésére tesznek lépéseket, az üzleti partnerek összehozásával. Tóth István, Magyarország beregszászi főkonzulja a tanácskozáson hangsúlyozta: Lengyelország soros elnöksége idején magyar borokat szolgál majd fel európai uniós rendezvényein a vendégeknek. A kárpátaljai Salánkon, az egykori Ugocsa megyei településen magyar mesterek készítették el azokat a hordókat, amelyeket Sátoraljaújhelyen töltenek meg borral. A teli boroshordókat Orbán Viktor miniszterelnök adja majd át, a soros elnöki tisztséggel együtt a lengyel kormányfőnek.