FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Hazánk támogatja a Nyugat-Balkán integrációs törekvéseit
Támogatóan nyilatkozott Martonyi János arról az elképzelésről, hogy az Európai Bizottság időben egy kicsit előbbre hozza az EU-ba törekvő nyugat-balkáni országok értékelését, és így már októberben megszülethet a brüsszeli uniós végrehajtó testület véleménye.
Létrehozva: 2011. június 20., 09:56 | Utoljára frissítve: 2011. június 20., 10:11

A magyar diplomácia irányítója hétfőn az EU-országok külügyminisztereinek luxembourgi tanácskozására érkezve az MTI-nek azt mondta: ha októberre elkészülnek az értékelések, és ezek pozitívak lesznek, akkor esély nyílhat arra, hogy Szerbia nem csupán a tagjelölti státust kapja meg, hanem egyben ki is tűzik a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. A már tagjelölt Montenegró esetében pedig a második döntés, vagyis az időpont kitűzése történhet meg.

Stefan Füle bővítési EU-biztos a Die Presse című osztrák lap szombati számában úgy nyilatkozott, hogy az Európai Bizottság ősszel akár három nyugat-balkáni ország esetében is a csatlakozási tárgyalások megkezdését javasolhatja, bár erre "nincs garancia".

Szerbia és Montenegró mellett a harmadik szóban forgó állam Macedónia, amellyel csak ezért nem kezdődhetnek meg egyelőre a csatlakozási tárgyalások, mert Görögország - amelynek szintén van egy Macedónia nevű tartománya - történelemértelmezési okokból ezen a néven nem hajlandó elismerni a volt jugoszláv tagköztársaságot.

Martonyi János ezért Macedónia vonatkozásában óvatosságra intett, bár hozzátette, hogy a macedón-görög névvitában a felek közlése szerint az álláspontok már "nagyon közel" vannak egymáshoz. A hétfői luxembourgi EU-külügyminiszteri tanácskozáshoz kapcsolódóan kora este külön megbeszélést tartanak az uniós tárcavezetők a nyugat-balkáni országok külügyminisztereivel, ezzel is hangsúlyozva, hogy az unió fontosnak tartja a térség államaival folytatott intenzív párbeszédet.

A magyar külügyminiszter magának az uniós miniszteri tanácskozásnak a napirendjén szereplő témákkal kapcsolatban az MTI-nek elmondta: közös állásfoglalás készül Fehéroroszországról, ahol az utóbbi időben mind aggasztóbb a helyzet. Szó van a Minszkkel szembeni szankciók megerősítéséről - közölte. Az Európai Unió Fehéroroszországra vonatkozó állásfoglalása meglehetősen világos, határozott, egyértelmű üzenetet és bírálatot fog tartalmazni - fogalmazott Martonyi János.