fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
2030-ra 32 százalékra nöhet a megújuló energia részaránya
2011. június 20., 10:08
Ősszel elkezdődik a fejlesztési minisztériumban a megújuló energiaforrásokra vonatkozó törvény kidolgozása - mondta a múlt héten Bencsik János, a tárca energiaügyekért felelős államtitkára. Cél a szabályozás egyszerűsítése, mert jelenleg az iparágra 120 különböző jogszabályban találhatók utalások.

Idén az év második felében kezdődik meg az egységes megújuló energiákat szabályozó törvény kidolgozása - jelentette be Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért felelős államtitkára a múlt heti budapesti nemzetközi geotermikus konferencián. A szabályozás egyszerűsítésével a tárca célja a megújuló energiaforrások elterjedésének segítése.

Bencsik János arra hívta fel a figyelmet, hogy a megújuló energiát érintő szabályok jelenleg több mint 120 különböző jogszabályban elszórva találhatók, a rendszer nem átlátható, alkalmazása ezért a termelők és a hatóságok számára is nehézséget jelent. - A szabályozás egyszerűsítése javítja versenyképességünket a környező országokhoz viszonyítva a beruházásokért folyó vetélkedésben. - fogalmazott az államtitkár. Megjegyezte, folyamatban van a megújuló és alternatív energiaforrások áramátvételi támogatásának átalakítása: a tervek szerint technológiatípusonként és méretkategóriánként meghatározott átvételi tarifát vezetnének be.

A szakpolitikus szerint a megújuló energia leggazdaságosabban a hőtermelésben hasznosítható. - A lakossági és közintézményi hőtermelésben a tavalyi 12 százalékról 2030-ra 32 százalékra növelhető a megújulók részaránya - hangsúlyozta Bencsik János. A tárca államtitkára úgy véli, hogy komoly tartalékok vannak a geotermikus energia szerepének növelésében Magyarországon, az ebből előállított energia mennyisége tíz év alatt megnégyszereződhet. - Bár az energiaforrás elsősorban hőenergia előállítását szolgálhatja, várhatóan az évtized közepéig megjelenik a geotermikus ásványkincs villamosenergia- termelésre történő hasznosítása is - fejtette ki Bencsik. A geotermikus energia részesedése a megújulókon belül a jelenlegi 8 százalékról 14 százalékra emelkedik 2020-ig, a hőszivattyúk pedig további öt százalékkal javítják majd az együttes mutatót.

A számok teljesülését a Környezet és energia operatív program pályázatai segíthetik. Ebben a helyi hő- és hűtési igény kielégítését szolgáló megújulóenergia-termelő berendezések telepítésére megnyitott kiírásában hétmilliárd forint áll rendelkezésre. A geotermikus alapú hő-, illetve villamosenergia-termelő projekteket célzó kiírás keretösszege 1,62 milliárd forint.

(MNO-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Előtérben a megújuló energiák használata
Cikk: Egységes megújuló törvényt alkot a fejlesztési minisztérium
Cikk: Ősszel dönt a kormány a paksi atomerőmű bővítéséről