FIDESZ.HU > Hírek > Önkormányzat |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Egyetemekkel és a HÖOK-kal működik együtt a főváros
|
|
Együttműködési megállapodást kötött a fővárosi önkormányzat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel (ELTE), valamint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK) hétfőn a Városházán. |
|
Létrehozva: 2011. június 20., 16:13 | Utoljára frissítve: 2011. június 21., 13:15 |
A dokumentumok aláírása előtt a főpolgármester, a két egyetem rektora és a hallgatói érdekképviselet elnöke arról beszéltek: szeretnék mielőbb tartalommal megtölteni a keretmegállapodást, és remélik hogy a város, az intézmények és a hallgatók egyaránt büszkék lehetnek egymásra. A Tarlós István főpolgármester, Péceli Gábor műegyetemi, Mezey Barna ELTE-rektor és a Nagy Dávid HÖOK-elnök között létrejött megállapodások megkötését még májusban egyhangúlag támogatta a Fővárosi Közgyűlés.
A dokumentumok szerint az önkormányzat a jövőben a szakpolitikai kérdések kidolgozásakor támaszkodni kíván az egyetemek szellemi bázisára. Az ELTE egyebek mellett azt vállalja, hogy megszervez egy "budapesti egyetemi kötődésű tudósokból álló nemzetközi tudományos támogató hálózatot", a Műegyetem pedig kutatói műhelyt hoz létre, amely integrálja a főváros jövőjével kapcsolatos alapkutatásokat és elemzéseket, továbbá részt vesz a közúti és vízi közösségi közlekedési fejlesztési tanulmányok elkészítésében.
Tarlós István az aláíráson arról beszélt: a főváros többszörös adósságát tudja le ezekkel a megállapodásokkal. Mint mondta, egyszerre belülről jövő kényszere és természetes kötelessége a Budapestnek, hogy a város egyetemi szellemi központjaival kapcsolatot tartson, és büszkélkedjen velük. A főpolgármester szerint ha az elmúlt években a főváros által megkötött szerződéseknél, pályázatoknál, projekteknél az egyetemek szellemi segítségét kérték volna, akkor a város ma előrébb tartana.
Péceli Gábor azt mondta, hogy a megállapodással a Műegyetem a főváros egyfajta háttérintézményévé lép elő. Közölte, a mérnököket, műszakiakat jellemző rendszerszemléletű gondolkodásmóddal a főváros jövőjét, sikerét kívánják szolgálni.
Mezey Barna azt hangoztatta: a most megkötött együttműködéssel az ELTE húsz esztendei keresés után "megtalálta a városát". Elmondta, zömében természettudományi és társadalomtudományi kutatásaikkal sokat segíthetnek a városnak, például a mesterséges vagy természetes zöldterületek kialakításánál.
Nagy Dávid példanélkülinek nevezte a megállapodást a főváros és a 200 ezer Budapesten élő hallgató között, és utalt arra, hogy a konzultáció az önkormányzat és a HÖOK között már hónapokkal ezelőtt megkezdődött.
Tarlós István a konkrét programokat firtató kérdésre válaszolva azt mondta: egyebek mellett egy "kártyáról is szó van", amely várhatóan múzeumokba és uszodába biztosít kedvezményeket a hallgatóknak.
A Fővárosi Közgyűlés szerdán dönt az együttműködésről három újabb egyetemmel, így várhatóan a Budapesti Corvinus Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Semmelweis Egyetem rektorával is hasonló megállapodást ír majd alá Tarlós István.