Martonyi János és Radoslaw Sikorski hétfő este Luxemburgban látta el kézjegyével a két ország külügyminisztériuma közötti együttműködési nyilatkozatot a magyar borokat népszerűsítő kampányról a 2011 második félévi soros lengyel EU-elnökség alatt. A tárcavezetők az évszázados magyar-lengyel barátságra hivatkozva, a magyar borászat nagy múltú hagyományait figyelembe véve, továbbá a szeptember 29-30-án Varsóban magyar társelnöklettel megrendezendő EU keleti partnerségi csúcstalálkozójára tekintettel állapodtak meg az együttműködésről. A felek azt is megjegyezték, azt felismerve írják alá a nyilatkozatot, hogy mekkora értékeket rejt a közép-európai régió és kultúra népszerűsítése, valamint a régió országainak egymás iránti szolidaritása.
A felek megállapodtak, hogy Magyarország térítésmentesen biztosítja a bort az ünnepi vacsorához és a munkaebédhez az állam- és kormányfők varsói keleti partnerségi találkozóján. A borfajtákat a későbbiekben, a menü függvényében és megtervezésével párhuzamosan határozzák majd meg. Lengyelország megerősítette készségét, hogy a lengyel EU-elnökség során, a 2011 júliusa és decembere közötti magas szintű találkozókon helyet adjon a magyar boroknak.
Gál Helga, a magyar EU-elnökség borpohárnoka - az első magyar női sommelier - az MTI-nek elmondta: a varsói csúcstalálkozón a hagyományosan Lengyelországban ismert borfajták, elsősorban az egri és tokaji borok élveznek majd elsőbbséget, a még nem publikus listán 20-22 borfajta szerepel. Az ételek és borok párosításának szakértője - aki a magyar elnökség idején a díszvacsorák elején bemutatta a borokat - kiemelte: nagy sikernek tartja a magyar-lengyel szándéknyilatkozat aláírását, hiszen egyedülálló, hogy egy EU-elnökség egy másik ország borait népszerűsítse. Így most már egy évig kóstolnak magyar borokat az EU vezetői, ez a magyar diplomáciának is elismerés - mondta.
Az elmúlt félévet értékelve a pohárnok azt mondta: a magyar EU-elnökség rendezvényein felszolgált borokkal kapcsolatban csak nagyon jó visszajelzéseket kapott, a résztvevők nagyra értékelték, hogy a magyar elnökség erre külön koncepciót alakított ki, és megkülönböztetett figyelemmel válogatta a borokat.
Arra a kérdésre, hogy melyik borrégió borai voltak a legnépszerűbbek, a sommelier úgy válaszolt: nem tud kiemelni egy vidéket sem, nagy sikert arattak az Európa számára lényegében ismeretlen borok is, példaként említve a magyar történelmi fehérbort, az ezerjót.