fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Budapestre érkezett a kínai miniszterelnök
2011. június 24., 13:21
Huszonnégy év után újra kínai miniszterelnök érkezett magyarországi hivatalos látogatásra. Ven Csia-paot a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára fogadta - tájékoztat közleményében Szijjártó Péter.

Szijjártó közleménye szerint a kínai kormányfő kétnapos hivatalos programja keretében szombaton megbeszélést folytat Orbán Viktor miniszterelnökkel, és a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett Kelet-közép-európai Gazdasági Fórumon is felszólal.

A kínai kormányfő emellett találkozik a legfőbb közjogi méltóságokkal, és itt-tartózkodása alkalmából több kínai-magyar üzleti megállapodás aláírása is várható.

A kínai kormányfő pénteken délután részt vesz egy magyar-kínai kulturális rendezvényen.

Az európai körúton tartózkodó kínai kormányfő - Magyarországon kívül Nagy-Britanniában és Németországban tesz látogatást - szombat délután találkozik Schmitt Pál köztársasági elnökkel, Kövér László parlamenti elnökkel, és még aznap elutazik.

Ven Csia-pao kínai miniszterelnök legutóbb néhány hónapja járt Európában - Franciaországba, Portugáliába és Spanyolországba utazott -, és segítséget ígért a gazdasági válság leküzdéséhez, egyúttal stabilitást sürgetett Görögországban és az Európai Unióban. Nemzetközi szakértők szerint a piacok élénk figyelemmel fogják kísérni a kínai kormányfő gazdasági témájú nyilatkozatait e heti európai útján.

Ven Csia-paot a kínai kormány és a nép nevében szívélyes köszönetét és jókívánságát fejezte ki a magyar népnek. A miniszterelnök a repülőtéren elmondott beszédében emlékeztetett arra, hogy a kínai-magyar nép között mély és hagyományos a barátság. Leszögezte: több, mint 60 év óta a két fél kölcsönösen tiszteletben tartja és egyenlő partnerként kezeli egymást, erősíteni szeretné a kölcsönös bizalmat és barátságot, és aktívan folytatni a együttműködést és cserekapcsolatokat, ezzel is biztosítva a két ország közötti kapcsolatok stabil fejlődését.

A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország, mint az EU soros elnöksége, erőteljesen hozzájárult a kínai-magyar kapcsolatok fejlesztéséhez. Elmondta azt is, hogy a látogatás során a magyar vezetőkkel együtt kidolgozza a két ország közötti kapcsolatok fejlesztését és széleskörűen folytat eszmecserét különböző területeken dolgozó szakemberekkel.

Meggyőződésem, hogy a mostani látogatás minden bizonnyal hozzájárul a két nép kölcsönös megismeréséhez és barátságához, elmélyíti a felek minden területre kiterjedő baráti eszmecseréjét, a kölcsönösen előnyös együttműködést és előmozdítja a kínai-magyar baráti együttműködési partnerség további fejlesztését - zárta beszédét Ven Csia-paot.

"Csak folyamatos reform és innováció útján lehet fejleszteni egy országot"

A kínai-magyar barátság folytatódásáról, a magyarról, mint ragyogó kultúrájú, bátor és szorgalmas nemzetről beszélt a kétnapos hivatalos látogatásra Budapestre érkezett kínai miniszterelnök pénteken az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Gólyavárában, ahol kínaiul tanuló magyar diákok köszöntötték egy kulturális gálaműsor keretében.

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) hangsúlyozta, hogy személyében 24 év után először látogat kínai kormányfő Magyarországra, és elmondta, azért találkozik már látogatása elején fiatalokkal, mert a kínai-magyar barátság jövőbeni fejlődése elsősorban "rájuk támaszkodhat".

Az ELTE Konfuciusz Intézete, a Budapest 15. kerületében működő Magyar-Kínai Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és a tradicionális kínai harcművészeteket oktató Csan Vu Szövetség közös kulturális rendezvénye elején a szervezők megkérték a mintegy 150 fős, többségében diákokból álló közönséget, hogy felállva, tapssal fogadja a kínai kormányfőt. A terembe lépő Ven Csia-pao felemelt kézzel üdvözölte a hallgatóságot.

A diákok ének- és hangszeres számokat adtak elő, a Csan Vu Szövetség tagjai kungfu és tajcsi gyakorlatokat mutattak be a vendégeknek. Petőfi Sándor Szabadság, szerelem! című versének egy részlete is elhangzott magyarul és kínaiul. Mezei Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora köszöntőjében elmondta, hogy az ország egyetlen kínai tanszéke az ELTE-n működik. Reményét fejezte ki, hogy a jövőben még több magyar diák tanulhat majd Kínában és több kínai diák érkezik Magyarországra.

A kínai miniszterelnök a műsor végén a magyar-kínai barátság folytatódását a Duna és a Jangce folyó áramlásához hasonlította. Megemlítette, hogy Kínában is kedvelik Liszt Ferenc zenéjét és Petőfi Sándor verseit. Kifejtette, bízik a két nép közötti barátság és együttműködés elmélyülésében, és hozzátette, reményei szerint Kína és Magyarország nemcsak a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat erősíti meg, hanem a tudományos és oktatási szférában is fokozza együttműködését.

Ven Csia-pao a program befejeztével diákok kínai nyelven feltett kérdéseire válaszolt. Elmondta, hogy Kína - amely egyszerre fiatal és idős ország - az utóbbi időszakban a reformoknak köszönhetően ért el jelentős eredményeket, "csak folyamatos reform és innováció útján lehet fejleszteni egy országot". Hozzátette, a fejlődés csak a nyitáson keresztül lehetséges, az országoknak kölcsönösen tanulniuk kell egymástól.

A kínai kormányfő szombaton találkozik a Parlamentben Orbán Viktor miniszterelnökkel. Az MTI információi szerint a magyar és a kínai fél csaknem tucatnyi gazdasági megállapodást köt. A kínai kormányfő a Magyar Tudományos Akadémián részt vesz egy kelet-közép-európai gazdasági fórumon, majd fogadja őt Schmitt Pál köztársasági elnök és Kövér László parlamenti elnök.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Hazánkba látogat a kínai miniszterelnök
Cikk: FT: Ven magyarországi megállója diplomáciai diadal