fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Varga: Uniós tagként stratégiai partnere lehetünk Kínának
2011. június 26., 14:03
A Népszabadság Online oldalán Varga Mihály többek között az államadósság-csökkentésről, a progresszív adózás hátrányairól és a magánnyugdíjpénztárakról beszélt. Ez utóbbi kapcsán a felhívta a figyelmet arra, hogy ha nincs kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer, ma az államadósság 11 százalékkal lenne kisebb. A miniszterelnökség államtitkára az interjúban értékelte a hétvégi magyar-kínai csúcsot is.

Varga Mihály szerint egy átlagos 3 százalékos növekedéssel is felére csökkenhet az adósság aránya, ha az éves hiány nulla, és a kamatok sem szállnak el. A pontos megítéléséhez viszont előre kellene látni, hogy öt-hat év múlva milyen problémákkal kell szembesülnie az országnak, az euro övezetnek - jegyezte meg. Ahhoz, hogy a kormány által elkezdett adósságcsökkentés tartós legyen, szükség van továbbá a Széll Kálmán Tervben, és az új Széchenyi Tervben megjelölt intézkedések lazítás nélküli elfogadására. A bizonytalanságot főleg a külső okok jelentik - tette hozzá.

A miniszterelnökség államtitkára felvázolta, hogy van olyan szakasz, amikor a rendelkezésre álló forrásokból gyorsabb az adósságcsökkentés, és lesz olyan is, a második szakasz, amikor a magyar gazdaság - ahogy ez Tajvanon, vagy Dél-Koreában történt - a lendületes növekedés miatt tud könnyebben törleszteni. Azt tudom mondani, hogy 2017 után az 50 százalék alá eső GDP-arányos államadósság nem irreális felvetés - fűzte hozzá. Az államadósság mértéke kapcsán emlékeztetett arra is, hogy az első Orbán-kormány idején 61 százalékról indultunk el, és eljutottunk 53 százalékra 2002-re. Az államtitkár arról is beszélt, hogy az államadósság csökkentése bekerült az alkotmányba: addig, amíg nem csökken az államadósság GDP-arányosan 50 százalék alá, addig világos pályát jelöl ki maga az alaptörvény. Ezt persze meg lehet erősíteni egy sarkalatos törvénnyel, de a politikus ezt nem tartja feltétlenül fontosnak.

A magánnyugdíjpénztárakra vonatkozó kérdésre válaszolva leszögezte: az akkori MSZP-s kormány "einstandolt először", mivel 1998-ban a magyar lakosság megkérdezése nélkül elvették a járulékfizetők forintjait. Közben kiderült, hogy ha a pénzt állampapírban tartották volna, akkor a magyar lakosság számára elérhető hozam magasabb lenne, mint így. A politikus szerint várhatóan lesz minimális reálhozamom, de ennél sokkal többre számított. Mellesleg, ha nincs kötelező magánnyugdíjpénztári rendszer, ma az államadósság 11 százalékkal kisebb - jegyezte meg.

A "következő kormányok kezének megkötésére" vonatkozó felvetésre Varga Mihály leszögezte: bizonyos szempontból minden kormány megköti a következő kormány kezét. A mienket is megkötötték az IMF-megállapodással, a hibás konvergencia programmal, az elhibázott 2010-es költségvetéssel - fogalmazott.

A progresszív adóról kiderült, hogy ellenérdekeltté teszi az érintetteket a gyermek- és a munkavállalásban. A mostani egykulcsos, arányos adórendszer nem ösztönöz a munka ellen. A progresszív adórendszer kevésbé támogatja a munkát - válaszolta az adóváltozásra vonatkozó kérdésre a szakpolitikus, aki szerint a progresszív adórendszer nem segíti a válságból való kilábalást. Emlékeztetett arra is, hogy Magyarország a foglalkoztatási arányt tekintve az utolsó előtti az EU-ban, csak Máltán rosszabb az arány. Ennek oka az, hogy a szociális- és adórendszerük olyan, amilyen. A progresszív adózásnak nincs gazdaságösztönző szerepe - jegyzete meg.
A bankadó kapcsán emlékeztetett arra, hogy az korábban is volt. Elmondta: a kormány elkötelezte magát amellett, hogy ha az adó hároméves ciklusa kifut, akkor Magyarország azt a bankadó-modellt vezesse be, ami az EU-ban addigra létrejön. Felhívta a figyelmet arra is nyolc-kilenc ország vezetett be bankadót. Nem nevezhető szokatlannak tehát, amit a magyar kormány csinált - fűzte hozzá.

Az interjúban Varga Mihály értékelte a hétvégi magyar-kínai csúcsot is. Leszögezte: a kínai gazdaság mögött elképesztő teljesítmény van. Szerinte azt a társadalmi eredményt sem szabad lebecsülni, amely százmilliókat emelt ki az éhezés, a nincstelenség világából. Sikertelen kísérletek tucatjai mellett a kínai változások példaértékűek - fogalmazott. Felhívta a figyelmet arra, hogy az itt működő kínai cégek magatartása - például a Borsodchem esetében - munka- és befektetőpárti, mely egybeesik a magyar kormány munkahely teremtési törekvéseivel. Uniós tagként mi stratégiai partnere lehetünk Kínának abban, hogy Európával szorosabbra fűzze a kapcsolatait - jegyezte meg. Szombaton 12 megállapodást írt a két fél alá, és Varga Mihály reméli, hogy hamarosan követi a többi, például az állampapírpiacon.

(nol.hu-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: "Történelmi segítséget kaptunk Kínától" + képek
Cikk: Az euró árfolyama most mindenkinek kedvező