FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Halászati támogatások tagállamok közti kiegyenlítését kérik

Közös nyilatkozatban sürgeti nyolc közép- és kelet-európai tagállam, hogy az Európai Unió 2013 utáni költségvetési időszakában a 2004-ben és 2007-ben belépett tagországokat is teljes mértékben megillessék a halászati ágazatban rendelkezésre álló uniós támogatások.

Létrehozva: 2011. június 28., 17:43 | Utoljára frissítve: 2011. június 28., 17:50

A beadványban Magyarország, Bulgária, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Románia emlékeztettek arra, hogy a jelenleg futó költségvetési periódusban a térség államai még nem tudtak teljes mértékben hozzáférni az EU-finanszírozáshoz.

Az uniós tagországok mezőgazdasági minisztereinek keddi luxembourgi találkozóján is tárgyalt témáról az ülésen elnöklő Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter elmondta: a nyilatkozat fontos hozzájárulás az Európai Halászati Alap jövőjének alakításához.

Maria Damanaki, az Európai Bizottság halászati felelőse közös sajtótájékoztatójukon jelezte: az uniós végrehajtó testület a következő hétéves uniós költségvetés belső vitájának keretében kitért ennek a témának a megtárgyalására is, de részleteket nem közölt. Reményét fejezte ki, hogy az uniós halászati politika reformjának finanszírozására meglesz a szükséges keret.

A biztos azt is hangoztatta, hogy a nyilatkozatban foglaltakat tevékenysége támogatásának veszi.

 A nyilatkozat kiáll a halászat fenntartható jellegének uniós szintű megőrzése, biztosítása mellett, és hangsúlyozza az abból származó termékek szerepét az egészséges táplálkozásban.

 Fazekas Sándor és Maria Damanaki is emlékeztetett arra, hogy a közös halászati politika reformjának kulcsszava a fenntarthatóság.

További vezérelv a regionalitás, a megfelelő finanszírozás, illetve az új alapokra helyezett megállapodások kötése az unió partnereivel - tette hozzá a görög biztos.

Egy kérdésre válaszolva Maria Damanaki elmondta: a találkozón foglalkoztak azzal a problémával, hogy Izland és a Feröer-szigetek elfogadhatatlan módon túlhalásszák a makrélát. Nem kizárt, hogy emiatt az unió büntetőintézkedést hoz Reykjavík ellen, amely pedig a héten megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val.