FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Élesen bírálta az Európai Bizottság a portugál leminősítést
|
|
Élesen bírálta José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerdán a Moody's hitelminősítő ügynökség döntését Portugália fizetőképességének jelentős mértékű leminősítéséről. |
|
Létrehozva: 2011. július 6., 14:08 | Utoljára frissítve: 2011. július 6., 15:02 |
Strasbourgi sajtótájékoztatóján (a volt portugál kormányfő) Barroso úgy vélte, ez a döntés szinte kizárólag arra jó, hogy fokozza a spekulációs tevékenységet a piacon, és növelje az európai pénzügyi helyzettel kapcsolatos előítéleteket. Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivője, Amadeu Altafaj Tardio a bizottság szokásos napi brüsszeli sajtótájékoztatóján szintén bírálta a leminősítést, amelyet szerinte rosszul időzítettek, ráadásul szinte kizárólag hipotéziseken alapul, nem tényeken. Emlékeztetett arra, hogy Portugália éppen most kezdte meg takarékossági és konszolidációs programjának végrehajtását.
A Moody's Investors Service kedden vonta meg a befektetési ajánlású szuverén adósosztályzatot Portugáliától, arra a véleményére hivatkozva, hogy az országnak egyre nagyobb eséllyel újabb külső pénzügyi segítségre lehet szüksége. A hitelminősítő "egyre növekvő" aggodalmakról is említést tett, amelyek szerint Portugália nem tudja majd teljes mértékben végrehajtani azt a hiánycsökkentő és adósság-stabilizáló programot, amely az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezményben szerepel. A bejelentés azonnali negatív reakciókat indított el a nemzetközi pénzügyi piacokon.
Barroso szerdán arra is emlékeztetett, hogy az EU már dolgozik a hitelminősítők tevékenységének ellenőrzésén. Felvetette, hogy az unióban meg kellene vitatni ezen intézetek polgári felelősségre vonásának lehetőségét is hibás döntések esetén. Ismét utalt emellett egy központi európai hitelminősítő ügynökség létrehozásának lehetőségére. A nemzetközi piacokon meghatározónak tekintett ügynökségek (Moody's, Fitch Ratings, Standard and Poor's) jelenleg mind amerikaiak. "Nagyon furcsa, hogy a piacot mindössze három szereplő uralja... Ez azt mutatja, hogy előfordulhatnak előítéletek a piacon, amikor európai ügyekkel kapcsolatos helyzetértékelésről van szó" - fogalmazott Barroso. A bizottsági elnök elismerte ugyanakkor a piacok jogát arra, hogy saját belátásuk szerinti források alapján hozzanak döntéseket.
Altafaj Tardio mindazonáltal arra is utalt, hogy Portugália leminősítése kételyeket ébreszt a hitelminősítő tisztánlátását illetően. "Ez a szerencsétlen epizód ismét felveti a hitelminősítők magatartásának, illetve úgynevezett tisztánlátásának kérdését" - fogalmazott a szóvivő.