FIDESZ.HU > Hírek > EU elnökség Nyomtatás
Ablak bezárása
Zöldebb zöldségeket szeretnének a lengyelek

Kritikus, karakteres és kemény a lengyel uniós elnökség mezőgazdaságot érintő programja. Több régi tagországnak vélhetően nem lesznek ínyére a reformelképzelések, de a magyar gazdálkodóknak hasznára válhat a legtöbb változtatás. Marek Sawicki lengyel vidékfejlesztési miniszter egy gödöllői konferencián ismertette terveit.

Létrehozva: 2011. július 14., 08:42 | Utoljára frissítve: 2011. július 14., 14:24

Lengyelország alig két hete vette át az Európai Unió soros elnöki tisztét hazánktól. Már most látszik, hogy rendkívül ambiciózus tervekkel látnak munkához az agrárium szabályozása terén. Marek Sawicki lengyel mezőgazdasági miniszter alapvetően két témát emelt ki: az európai halászat megújítását és a közös agrárpolitika hangsúlyainak megváltoztatását. Tenné mindezt annak szellemében, hogy világosan látszik, Európában néhány évtizeden belül meg kell kétszereznie élelmiszertermelését, ehhez pedig – mint mondta – „lagymatagok a mostani brüsszeli elképzelések”.

A halászati politika megújítása nem halogatható tovább, világosan kell látnunk, hogy túlhalászottak a tengereink. A halászati kvótákat nem a flották számához, hanem a rendelkezésre álló állományhoz kell igazítani. Emellett itt az ideje, hogy a halastavi akvakultúrákat megfelelően támogassuk. Ezzel nem csak biztonságos élelmiszert, hanem munkahelyet is teremthetünk – érvelt a lengyel agrárminiszter, aki szerint év végére végeznek a szabályozási munkával.

A lengyel álláspont szerint a közös agrárpolitika feltételeinek rendszere jelenleg sokkal összetettebb, mint eddig. Marek Sawicki úgy látja: figyelmet kell fordítani arra, hogy a gazdálkodásnak környezetbarátnak és a vidéket fejlesztőnek kell lennie. Ennek érdekében Lengyelország csökkentené a direkt támogatásokat és növelné a vidékfejlesztést szolgáló forrásokat. A közvetlen támogatásokat évente egyszer, egy összegben fizetnék ki, alapjuk a megművelt földterület lenne, és kiegészítést csak a kedvezőtlen adottságú vagy természetvédelmi szempontból fontos táblák művelői kapnának. Ez a szemlélet érvényesülne az állattenyésztésre fordított uniós pénzek esetében is.

A lengyelek kiemelten támogatnák a környezetbarát és a helyi élelmiszertermelést, hogy visszaszorítsák a nagy távolságból beáramló importot. A kevesebb vegyszerrel megtermelt és helyben feldolgozott élelmiszerek hozhatják vissza az élelmiszerbotrányok miatt megrendült fogyasztói bizalmat – fogalmazott Marek Sawicki.