Pénteken lépett hatályba a csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent GMO rendelet, amely egyebek mellett kimondja, hogy az Európai Unióból származó kukorica, rizs, szója, repce és len vetőmagtételnek rendelkeznie kell az Európai Unió tagországában akkreditált laboratórium által kiállított, GMO-mentességet igazoló laboratóriumi mérési jegyzőkönyvvel - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium sajtóirodája az MTI-vel.
A rendeletmódosítás szerint minden GMO szennyeződést tartalmazó vetőmag köztermesztésbe vonása, forgalomba hozatala jogszabálysértő. A GMO szennyezéstől való mentességéért magyarországi előállítású vetőmag esetén annak előállítója, más esetben az első magyarországi forgalomba hozója felel.
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) a szennyezett vetőmagból kikelt növényi állományt - valamint a körülötte lévő pufferzóna növényi állományát - zárolja, majd azt a földhasználónak meg kell semmisítenie oly módon, hogy a szennyezés ne terjedhessen tovább. Ennek elmaradása esetén az MgSzH végezteti el a megsemmisítést. A Vidékfejlesztési Minisztérium határozott célja, hogy - a vetőmag-előállítókkal, vetőmag-forgalmazókkal és a termelőkkel együttműködve - a lehető legkisebb veszteségekkel oldja meg ezt a kritikus helyzetet. A tárca vizsgálja, hogyan érvényesíthető a lehető leggyorsabban az okozott kárért a felelősség. Eddig összesen 940 hektáron kellett a növényállományt megsemmisíteni és további 2.500 hektáron végzik el a kitárcsázást - emlékeztet a VM közleménye.
Cikk: | Továbbra is szigorú fellépés a GMO vetőmagok ellen |
Cikk: | Elemi érdekünk a GMO-mentesség fenntartása |
Cikk: | Négy témában ért el sikert Fazekas Luxemburgban |