Eddig Csíkszeredában nyújtották be a legtöbb magyar állampolgári kérelmet – derült ki a székelyföldi Tusnádfürdőn zajló 22. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor (Tusványos) állampolgársággal foglalkozó tanácskozásán. A hét végéig tartó rendezvényt szerdán nyitották meg hivatalosan.
Wetzel Tamás miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy az államigazgatás gyorsan dolgozza fel a beérkező állampolgársági kérelmeket. "Hetven év után tömegesen fognak születni Székelyföldön magyar állampolgárok" – jelentette ki Wetzel Tamás a könnyített eljárással megszerezhető magyar állampolgárság következményeivel kapcsolatban. Hozzátette, hogy az erdélyi magyarságot és azon belül is a székelyföldieket érdekli a leginkább a magyar állampolgárság megszerzése. A miniszteri biztos elmondta, hogy zökkenőmentes rendszer indult be január elsejétől, jelenleg az április végén benyújtott állampolgári kérelmeket vizsgálják és készítik elő a magyar hatóságok.
A Magyar állampolgárnak lenni – félévi helyzetkép címmel megtartott tanácskozáson a miniszteri biztos mellett Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár és Nagyhajú Béla, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) honosítási gazgatója is beszélt. Méltatták az állampolgári kérelmek beadását segítő erdélyi Demokrácia Központok, valamint a magyar államigazgatás munkatársainak megfeszített munkáját, a gyors állampolgársági ügyintézést. Répás Zsuzsanna szerint a magyar államapparátus eddigi legnagyobb sikere az új állampolgári kérelmek kezelése.
Nagyhajú Béla azt kérte, hogy minél többen kérvényezzék az állampolgárságot Erdélyben. Elmondta, hogy az eddigi állampolgársági kérelmek 40 százalékát Csíkszeredában nyújtották be, Kolozsvárott pedig 20 százalékát. A harmadik legtöbb kérelmet Budapesten, az Üllői úti BÁH-irodában fogadták, és sokan éltek annak lehetőségével, hogy a határ menti, magyarországi polgármesteri hivatalokban is beadható a kérelem. A legtöbben a 31 és 35 év közöttiek közül kérik a magyar állampolgárságot – tette hozzá.
A XX. század az állampolgárságok százada is – mondta Zsigmond Barna csíkszeredai főkonzul. Véleménye szerint "ma konszenzus van abban, hogy jár a magyar állampolgárság a határon túli magyaroknak".
A kérelmezők gyakran elmesélik személyes emlékeiket az állampolgársági kérelem benyújtásakor, féltve őrzött családi dokumentumaikat is elviszik magukkal, amelyeket szívesen megőriznek fénymásolatban a konzulátus munkatársai. Olyan kiadvány elkészítésén gondolkodnak ugyanis, amely bemutatja a kérelmezés folyamatát, hátterét.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács által létrehozott és működtetett 26 Demokrácia Központ munkájáról Tiboldi László csíkszeredai irodavezető elmondta, hogy a központok munkatársai Tusványoson is várják az egyszerűsített honosítás iránt érdeklődőket.