Összeállításunk nem teljes. Történészekre, gazdaságkutatókra, szociológusokra, a független sajtó munkatársaira stb. vár az a feladat, hogy pontosan kiderítsék: milyen alkalom szüli a Gyurcsányt. Lehetséges, összeállításunk abból a szempontból sem teljes, hogy olyan esetek is kimaradtak belőle, amelyeket a magyar média már megírt - ez csupán a véletlen műve, mindenképpen pótolni fogjuk.
Gyurcsány, a lízingkirály Balatonőszödön
A magyar média kiderítette, hogy Gyurcsány Ferenc, aki egykor a Kommunista Ifjúsági Szövetség tagja volt, 1994 óta egy balatoni állami üdülőt lízingel. Az ingatlant a lízingszerződés létrejöttekor 18,5 millió forintra értékelték, és évi 2,5 millió forintos részletfizetésben egyeztek meg. Gyurcsánytól az üdülőt a magyar állam bérelte vissza, mégpedig pontosan annyiért - 2,5 millió forintért -, amennyit neki kellett fizetnie az ingatlanért. A másik ok az, hogy az üzletet a magyar állam részéről Gyurcsánnyal Szilvásy György bonyolította le, aki 1994-ben a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára volt, majd szintén az üdülő tulajdonosa lett. Ugyanúgy mint Gyurcsány, korábban Szilvásy is KISZ-funkcionárius volt.
Gyurcsány, a lízingkirály a Szalay utca 4-ben
A balatonöszödi kormányüdülő egyik villája mellett Gyurcsány Ferenc más kormányzati ingatlanokhoz is hozzájutott Szilvásy György miniszterelnöki hivatalbéli helyettes államtitkársága idején. Ekkor adták el a kancellária - többek között a MeH óvodájának is helyet adó - Budapest belvárosi, V. kerületi Szalay utca 4. szám alatti ingatlanját is, melyből a Gyurcsány érdekeltségi körébe tartozó ALDO Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Tanácsadó Kft. több szintet megszerzett, így az óvoda helyiségeit is. A 1994-ben kötött 10 éves bérleti szerződés alapján az Aldo Kft. 11 millió forint befektetéssel mintegy 140 millió forint értékhez jut a szerződés lejártakor, 2004-ben. 1994-ben lízingelni kezdte, majd 1995-ben 11 millió forintért vette meg az Aldo Kft. Az ingatlan társasházzá alakulásának ügyét a MeH-en belül - egybehangzó korabeli sajtóhírek szerint - Szilvásy György intézte, az alapító okiratot Kiss Elemér volt kancelláriaminiszter szerkesztette. Szilvásy később üzletrészt szerzett az Aldo Kft-ben, melynek máig felügyelőbizottsági tagja Gyurcsány anyósa, Apró Antal lánya, Apró Piroska. Gyurcsány felesége a kormányváltás óta az EU-pénzek elosztása felett bábáskodó Dobrev Klára. A cég a bankban vezet. Az üdülőt Kiss Péter kancelláriaminiszter kijelentése szerint nem perli vissza a szocialista kormány.
Gyurcsány, az adóvevő Balatonszszemesen
Gyurcsány nem csupán a balatonőszödi kormányüdülő megszerzésének virtuóz technikájával írta be nevét a hazai privatizáció történetébe. A "lízingelős" konstrukciónál is szellemesebb megoldással, egy sajátos apporttechnikával tette rá a kezét 1993 végén az Aldo és a Nomentana nevű cégein keresztül egy akkor tízmillós értékűre becsült balatonszemesi villára is, amelynek privatizációs szerződésén alig száradt meg a privatizátor Gyurcsány neve. Gyurcsány a Creditum Rt. nevében az ÁVÜ megbízásából a Tervezésfejlesztési és Technikai Építészeti Intézetet előbb állami cégből részvénytársasággá alakította, majd értékesítette az elvtársi cégnek, ezután tulajdonostárssá fogadta az Aldo Kft. nevű cégébe. A cég, ha arculatát nem is, szemesi villáját elveszítette a röpke egyhónapos aldós tulajdonlásban. A villát később az egyik Gyurcsány-cégből a másikba apportálták, végül magánszemélyeknek értékesítették - immár piaci áron.
Gyurcsány, a műkorundmester
Alig egy év leforgása alatt a Gyurcsány tulajdonban lévő Altus Rt. megszerezte a nyereséges, évi 6,5 milliárd forintos árbevételt elérő Magyaróvári Timföld és Műkorund kft.kilencvenszázalékos tulajdonjogát egy olyan állami tulajdonú bank hiteléből, amelynek Apró Piroska - Gyurcsány Ferenc jelenlegi anyósa - volt az elnöke.
Gyurcsány a fémiparban, no meg a bauxitbányában
Ugyancsak kilencven százalékát szerezte meg az Altus 9,2 százalékos árfolyamon a félmilliárd forint saját tőkével rendelkező Balassagyarmati Fémipari Kft.-nek, majd vásárolt egy üzletrészt a Bakonyi Bauxitbánya Kft.-ből is. A privatizációt később ellenőrző ÁPV Rt. felügyelőbizottsága 1998-ban megállapította: a bauxitbánya százmillió forintos vételára igen alacsony egy másfél milliárd forint törzstőkéjű cégért
Gyurcsányék a Millenáris lejáratásában
Egyelőre nem tudni, mennyi pénzért sikerült a Perfektnek (a Gyurcsány-féle Altus-cégbirodalom ennek a cégnek is tulajdonosa), elvégeznie azt a munkát, amely során a Millenáris összes iratait átvizsgálták, s egyik pillanatról a másikra börtönbe szállították, megalázták Berkecz Máriát, akinek számláit zárolták, útlevelét bevonták. (Feltűnő, hogy ugyanez a rendőrség a brókerbotrány gyanúsítottjaival kesztyűs kézzel bánt, többen is külföldön tartózkodnak.) A nyomozást később megszüntették a Millenáris Kht. volt vezetője ellen.
Gyurcsányék a Paksi Atomerőműben
Gyurcsány Ferenc cégbirodalmának egyik cége, az Agóra Kft. 1997 októberétől tíz hónapon át havi 8 millió forintot kapott Szabó József - jelenleg szocialista országgyűlési képviselő - vezérigazgatói keretéből azért, hogy a Paksi Atomerőmű Rt. imázsát alakítsa. Gyurcsány cége annak ellenére kapta a megbízást, hogy az erőmű saját kommunikációs részleggel rendelkezik s a megbízást rögzítő szerződést az atomerőmű felügyelő-bizottsága is jogtalannak tartotta. A cég honlapján a következő olvasható az 1998-ban kifizetett munkáról: "Nem került egyelőre megvalósításra" (sic!).
Gyurcsányék a kórházprivatizációban?
Kórházigazgatók összeférhetetlennek ítélik, hogy Szepesi András, a Perfekt Rt. üzleti tanácsadó cég igazgatóhelyettese egyben az egészségügyi minisztérium egyik fő szakértője - írta a Magyar Hírlap. Az Egészség Évtizede Programiroda vezetője - micsoda véletlen - tavaly augusztusig a Perfekt igazgatója volt. Nemrég azt is ő jelentette be, hogy megalakul a "kórházkiárusító" iroda.
Gyurcsányék a gazdák közt?
Kormány közeli konzorcium kaphatott 280 millió forintos megbízást gyorsított, tárgyalásos közbeszerzési eljárással az agrártárcától. A győztes pályázók feladata megegyezik a falugazdászok munkaköri leírásával: a mezőgazdasági termelők felkészítése az EU-csatlakozással várható változásokra. A pályázaton a földművelésügyi miniszter és a tárca helyettes államtitkárának korábbi munkahelye, valamint egy korábban Gyurcsány Ferenc sportminiszter érdekeltségi körébe tartozó cég, a Perfekt nyert.
fidesz.hu