Vajon mitől lenne hatékonyabb az új szervezet? Talán kibővítik a jogkörét, megnövelik az eszköztárát? A jövő hétre - sebtében - elkészülő törvénymódosítási javaslatról szóló hírek nem ezt jelzik. Egyelőre csak személyi és szervezeti átalakításokról hallani.
Ezentúl szakmai testület vezetné a felügyeletet. Elnökét az Országgyűlés választaná (magyarul: a kormánytöbbség), főigazgatója is lesz, azt pedig a miniszterelnök nevezné ki. Ez eddig nem a hatékonyság és a függetlenség erősítéséről szól.
Erre szakmai testület szolgálna, melyet a köztársasági elnök válogat majd össze, bár kérdés, miért biztosítaná az jobban a felügyelet függetlenségét, mint egy személy. Még akkor is, ha Mádl Ferenc körültekintően keres független (vagy annak vélt) személyiségeket, esetleg paritásos alapon válogat kormányhoz vagy ellenzékhez húzókat. Legfeljebb azt érik el, hogy a mostani kormány kontra PSZÁF asszók attól kezdve a szakmai testületen belül fognak lezajlani, nagyjából éppúgy működésképtelenné téve a szervezetet, ahogy "megszoktuk" azt a parlamenti vizsgálóbizottságoknál, médiakuratóriumoknál stb.
Az átszervezés célja nyilvánvaló: a jelenlegi szabályok szerint Szász csak a PSZÁF-fal együtt távolítható el. Amennyire szembetűnő ez, annyira érthetetlen, miért tagadják kormánypolitikusok. Talán, mert ők is érzik: egy függetlennek szánt ellenőrző szerv "kormány alá szervezése" nem öregbíti az ország demokratikus imázsát? Talán. Akkor hát tűrnie kellene a hatalomnak, hogy az egész magyar pénzügyi rendszer hitelét befolyásoló szervezet vagy annak elnöke packázzon vele?
Úgy véljük, a kormánynak minden törvényes eszközzel azon kell lennie, hogy a felügyelet jól végezze a dolgát, de rosszul teszi, ha alkotmányos elveket átlépve, ilyen "kiskapus" ravaszkodással távolítja el a neki nem tetsző főhivatalnokot. A demokrácia pepecselős műfaj: keressék a fogást, bizonyítsák be a fideszes elfogultságot, kérjék számon a szakmai hibákat, küzdjenek meg mindennap - egyszer úgyis véget ér mindenki mandátuma.
Lehet, hogy Szász kényelmetlen a kormánynak, de a "ha nem tudom kirúgni, hát csinálok egy új hivatalt egy új törvénnyel" mentalitás hosszabb távon inkább erodálja a magyar demokráciát, mint néhány elfogult hivatalnok.
Ezt tessenek végiggondolni, akár a köztársasági eszme jegyében is.
MH-álláspont