fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A hülyeség - ha fájna, 2003. október 29.
2003. október 31., 14:18
Gyurcsány Ferenc polgárháborús hadüzenete kapcsán sok mindenre felfigyelhetett az ember. Különösen az volt elgondolkodtató, amikor a megjelenés másnapján a Népszabadság címlapjára pillantva azt láthatta az olvasó, hogy Orbán Viktor támadja Gyurcsány Ferencet. Az alábbiakban a félreértés elkerülése végett szó szerint idézzük a legújabb gyurcsányiádát.

A méltányosság kedvéért azt is előre kell bocsátanunk, hogy egyvalamiben mégiscsak igaza van Gyurcsány Árnyék Ferencnek: a Fidesz valóban árnyékállamot épít, ezt az árnyékállamot pedig a világ minden felvilágosult táján demokráciának hívják.

Árnyékállamot épít a Fidesz - mondja Gyurcsány Ferenc

Fidesz árnyékállam kiépítésére törekszik Gyurcsány Ferenc szerint. Úgy látja, több állami szerv egymást is támogatva a jobboldal antidemokratikus törekvéseit szolgálja.

Információink szerint Gyurcsány Ferenc sportminiszter, aki korábban Medgyessy Péter kormányfő tanácsadója volt, az elmúlt hetekben több alkalommal, így az informális kormányülésen és az MSZP választmánya előtt is kifejtette, hogy a Fidesz nem az árnyékkormányzásra, hanem az árnyékállam kiépítésére törekszik. Meggyőződése szerint az árnyékállam nem egyeztethető össze a demokratikus köztársasággal, ezért a kormánynak fel kell vennie a kesztyűt. El kell választani a jobboldal választóihoz fűződő magatartást a Fideszhez, mint párthoz fűződő magatartástól. A választókkal semmilyen vitánk nincs, nem is lehet, a Fidesszel viszont meg kell küzdeni.

Az elmúlt hónapokban a jobboldal kísérletet tett a rendszerváltás kompromisszumainak felmondására, megváltozott korábbi stratégiája, amely szerint kormányváltásnál többre, de rendszerváltásnál kevesebbre van szükség - jelentette ki lapunknak Gyurcsány Ferenc. A szocialista politikus szerint a jobboldal most többet akar, mint kormányváltást és többet, mint rendszerváltást. "A Fidesz a hatalom elvesztését követő sokk kiheverésének időszakában eljutott odáig, hogy immáron erkölcsi-politikai értelemben illegitimnek tekinti a baloldali magyar társadalmat, és minden tekintetben törvényen kívülinek tartja annak politikai képviseletét. Ha pedig így van - sugallja egyértelműen a Fidesz -, akkor annak felszámolásáért szinte minden eszköz megengedhető" - fogalmazott a sportminiszter.

Orbán Viktor volt miniszterelnök október 23-i beszédében azt mondta: "azért jöttünk össze, hogy emlékeztessük magunkat arra, ami körülvesz minket, az csupán ideiglenesen körülöttünk állomásozó állapot". Az ideiglenesen itt állomásozó, a magyar közbeszédben megszálló, idegen hatalomra utal - hangoztatta Gyurcsány Ferenc. Arra utal, hogy Orbán Viktor szerint Magyarország jelenlegi kormánya megszálló, idegen hatalmat képviselő kormány, ezért kell tőle megszabadulni - tette hozzá.

A sportminiszter szerint ez komoly kihívás a baloldalnak. "A Medgyessy Péter kormánya által meghirdetett nemzeti közép politikája ugyanis a társadalmi kiegyezésre és az erre épülő politikai együttélésre alapozódik. Azt tételezi fel, hogy vannak mindkét fél által elfogadott közös politikai célok. Amikor a nemzeti közép politikájának fenntarthatóságáról beszélek, nem a politika tartalmát kérdőjelezem meg, azt továbbra is helyesnek tartom" - hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: ma úgy tűnik, hogy nincsenek meg a feltételek e politika változatlan folytatásához. A legnagyobb ellenzéki párt nem akar sem társadalmi kiegyezést, sem politikai együttélést. Ez azt jelenti, hogy a politikai együttélésre vonatkozó folyamatos kísérletek megtétele helyett a nyílt politikai versengésre kerül a hangsúly - jelentette ki az MSZP-s politikus.

Gyurcsány Ferenc kifejtette: ami leginkább fenyegeti a demokratikus jogállami kereteket, hogy a Fidesz nem árnyékkormány, hanem árnyékállam működését segíti és készíti elő. Míg az árnyékkormány a köztársaság politikai intézményi kereteibe illeszkedve a politikai alternatívák felmutatásának intézménye, az árnyékállam ténylegesen alternatív hatalom gyakorlására szerveződik. Az árnyékállam a közszolgálat ellenreformációja - ha a közszolgálat reformációja alatt a politikától független közszolgálatot értjük - hangoztatta. A köztársaságot az erősíti, ha a köztisztviselők erős hivataluk élén a politikai széljárástól függetlenül szolgálják a köz ügyeit. Az árnyékállam azonban éppen arról szól, hogy egyes közszolgálati intézmények, és azok vezetői nem a köztársasághoz hűségesek, hanem az őket kinevező kormány mögött álló politikai erőkhöz. Sőt arról is szól, hogy ezek az intézmények egymásra tekintettel, egymást támogató módon működnek - mondta Gyurcsány Ferenc. "Miután az árnyékállami működés nem illeszthető be a demokratikus működési keretekbe és nyilvánvalóan arra szolgál, hogy megtörje a köztársaság legitim intézményrendszerét, ezzel a politikával nem lehet, nem szabad kompromisszumot kötni. Azaz a kormány és a mögötte álló pártok nem tehetnek mást, mint hogy felveszik a sorozatosan eléjük vetett kesztyűt, és megvívják azt a küzdelmet, amely arról szól, hogy Magyarország demokratikus jogállam, vagy demokratikus akaratnyilvánításában korlátozott tekintélyállam lesz" fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

Népszabadság, 2003. október 29., 1-8. oldal

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A hülyeség - ha fájna, 2003. augusztus 30.
Cikk: A hülyeség - ha fájna, 2003. szeptember 10.
Cikk: A hülyeség - ha fájna, 2003. október 20.
Cikk: Álmában Balogh Bicepsz Miklós is körmöt szaggat egy kicsit?
Cikk: Gyurcsány az árnyékgazdaság koronázatlan királya?
Cikk: Gyurcsány vetődni csak árnyékra szeret?