2002 és 2010 között a hivatalban lévő szocialista és szabaddemokrata kormányok bűnt követtek el Magyarországgal szemben – jelentette ki Szijjártó Péter vasárnap, a 2002 és 2010 közötti államadósság-növekedést vizsgáló albizottság ülésén. Hozzáfűzte: akik ezt a bűnt elkövették, politikai és jogi felelősséggel tartoznak. A grémium tagjai az ülésen egyhangúlag elfogadták a bizottsági munkáról készült jelentést. Az eseményen készült képgalériánkat itt megtekintheti. A jelentés a kapcsolódó anyagoknál elérhető.
Magyarország legnagyobb problémáját súlyos eladósottsága okozza, ezt nyolc évnyi szocialista-szabaddemokrata kormányzás rossz, elhibázott gazdaságpolitikai döntései okozták – jelentette ki Szijjártó Péter. A bizottság alelnöke úgy fogalmazott, 2002 és 2010 között az államadósság 50 százalékkal nőtt. Emlékeztetett arra, hogy Medgyessy Péter volt miniszterelnök a bizottság előtt is megerősítette, hogy 2002-ben jó gazdasági állapotban vette át az országot az első Orbán-kormánytól.
2002 és 2010 között a hivatalban lévő szocialista és szabaddemokrata kormányok bűnt követtek el Magyarországgal szemben; az államadósság ilyen brutális mértékű megnövelése bűn Magyarországgal, a magyar emberekkel szemben – szögezte le Szijjártó. Hozzátette: éppen ezért súlyos felelősség terheli az ország gazdasági helyzetének jelentős lerontásáért Medgyessy Pétert, Gyurcsány Ferencet, Bajnai Gordont, az ő pénzügyminisztereiket és kormányukat.
A fideszes politikus külön kiemelte Gyurcsány Ferenc szerepét, valamint azt, hogy a 2002 és 2010 közötti kormányok a gazdasági adatok meghamisításával, a „szándékos költségvetési hibákkal” megtévesztették az embereket és az Európai Uniót. Mint mondta, ezek a lépések nemcsak a hiányt növelték, hanem a munkanélküliséget is, emellett rossz struktúrákat konzerváltak, amelyek folyamatosan újratermelték az államadósságot. Magyarországot teljesen kiszolgáltatottan, felkészületlenül érte a válság – mutatott rá a miniszterelnök szóvivője. Emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc maga mondta az őszödi beszédében, hogy másfél évig csak úgy tettek, mintha kormányoztak volna.
Az államadósság brutális mértékű megnövekedésének hatásait mindannyian viseljük – jelentette ki Szijjártó Péter, hozzátéve: akik ezt a bűnt elkövették, felelősséggel tartoznak. A politikus szerint a politikai felelősséget a választók a 2010-es parlamenti választásokon megállapították, ugyanakkor úgy véli, a jogi felelősségre vonás lehetőségének a megvizsgálására is szükség van. Kezdeményezte, hogy a bizottság forduljon az alkotmányügyi, valamint a számvevőszéki és költségvetési bizottsághoz annak érdekében, hogy megvizsgálják, és szükség esetén teremtsék meg ennek lehetőségét. Emlékeztetett arra, hogy az új alaptörvény adósságféket tartalmaz, és világosan kimondja, hogy az államadósság mértékét folyamatosan csökkenteni kell.
Tisztában vagyunk azzal, hogy a jogszabályok nem lehetnek negatív módon visszahatók. Ugyanakkor szeretném megjegyezni, hogy ezeknek a döntéseknek a hatásai nemcsak máig érződnek, hanem az elkövetkező generációk életére is kihatnak. Egy ország eladósítása a soron következő nemzedékek jövőjének eladósítását is jelenti – húzta alá Szijjártó Péter. Az Orbán-kormány az új alaptörvényben megteremtette annak a lehetőségét, hogy ez soha többet ne fordulhasson elő – zárta szavait a fideszes politikus.