Aki ismeri Ausztria és Magyarország GMO-mentes álláspontját, annak tisztában kellett azzal lennie, hogy nálunk ilyen termékek nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba - mondta el Font Sándor, Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke kedden, a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában.
Magyarország egyik utolsó kitörési pontja lehet, hogy tiszta agrárkörnyezetben, tiszta élelmiszert termeljen. Erre egyre nagyobb igény mutatkozik a fizetőképes kereslet részéről - szögezte le a műsorban Font Sándor. Hozzáfűzte, felmérések bizonyítják, hogy az uniós állampolgárok 80-90 százaléka vallja: nem szeretne genetikailag módosított élelmiszert fogyasztani.
Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke elmondta, Magyarországon olyan helyzet állt elő, hogy alkalmazni kell a törvényi szabályozást, ez jelen esetben bizonyos területek kiirtásával párosul.
Arra a felvetésre, nem kerül-e lépéshátrányba a magyar állam a genetikailag módosított vetőmag forgalmazásával megvádolt cégekkel szemben egy esetleges per során - tekintve, hogy egy jelenleg nem akkreditált laboratórium vizsgálataira hivatkozik - Font Sándor úgy válaszolt, véleménye szerint a kormány nem tett mást, mint hogy betartatja a GMO-törvényt. Úgy folytatta, a rendelkezés értelmében nem szakhatósági kérdés, hogy a szennyezett vetőmagból származó növényi állomány mellett - annak 400 m-es izolációs távolságán (a puffer zónán) belül - az egyéb kukorica állományt is meg kell semmisíteni.
Font emlékeztetett, a kormány a múlt héten döntött úgy, hogy maga jár el a fajtatulajdonosokkal és a forgalmazókkal szemben és vállalja, hogy a gazdák GMO-szennyezett vetőmag felhasználásából származó kárát megfizeti. Ezzel kapcsolatban aláhúzta, aki ismeri Ausztria és Magyarország GMO-mentes álláspontját, annak tisztában kellett azzal lennie, hogy nálunk ilyen termékek nem kerülhetnek kereskedelmi forgalomba. Amennyiben ez mégis előfordul, nem jöhet más szóba, csak a kitárcsázás - tette hozzá.
Az állami kártalanítással kapcsolatban Font Sándor arról beszélt, jelenleg zajlik a kárfelmérés, így arról még nem tudnak felvilágosítást adni, mekkora anyagi kár érte a termelőket. Kiemelte: egyelőre a legfontosabb feladat a szennyezett területek megtisztítása, hogy elkerülhető legyen a további pollenszennyezés.
A műsor vendége volt Raskó György agrárközgazdász is, aki arról beszélt, a termelőknek mindegy ki kártalanít, hiszen ők teljesen ártatlanok ebben az ügyben. Éppen ezért őket semmilyen vétkes lépéssel nem lehet gyanúsítani, így a polgári peres eljárást az elmaradt haszonnal együtt meg fogják nyerni, függetlenül attól, hogy az unió az állami támogatást esetleg tiltottnak minősíti. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: tiltott agrártámogatásról nem lehet szó, hiszen a gazdákat tényleges, mérhető veszteség érte.
Cikk: | "Magyarország ellenzi a génmódosított növények termesztését" |
Cikk: | Határozott szándék a GMO-mentesség fenntartása |