Azt, hogy milyen lesz az a felügyeleti szervezet, ahol gyorsan, az eseményekre reagálva kell dönteni, ahol jellemzően kell egy vezetői akarat, elkötelezettség a felmerülő ügyek vizsgálatára és ahol - mindezzel szembemenően - egy szakmai testületet próbálnak felállítani, mely majd irányítaná a végrehajtó szervezetet és vezetőt, meglátjuk. De könnyen elképzelhető az a szituáció, hogy a szükségesen gyors reagálású szervezetet jelentősen lelassítja majd az irányító testület szükségszerűen lassabb döntéshozatala, ha éppen nem döntésképtelensége.
Visszatérve azonban Szász Károly szocialisták által sulykolt alkalmatlanságára. Ez, mint a médianyomásból tudjuk, kétségen kívüli szocialista tény. Hiszen ezt igazolja a legutóbbi rendőrségi esemény is: 16 pénztárost tartóztattak le, akik nem jelentették a pénzmosás-gyanús pénzkiadásokat. És a Szász illetve a szervezete ezt nem vette észre!
Felmerül a kérdés: a rendőrség vezetőit miért nem kell eltávolítani, hiszen ők sem vették észre, hogy a pénztárosok nem jelentették azokat az ügyeket, amelyekben pedig a rendőrségnek kellett volna eljárnia? És továbbá, akik abban az időben az Inter-Európa Bank körül sétáltak, ügyeiket intézték, azokat is le kellene tartóztatni, hiszen mindenkinek kötelessége a tudomására jutott bűncselekmény ellen megtenni a feljelentést. Márpedig mindenki láthatta a gyanúsan mozgó, nagy táskás arab személyeket, ahogy kilépnek az Inter-Európa Bankból, körülkémlelnek, majd lehetőleg feltűnést nem keltve állnak tovább. De a Szász ezt sem vette észre.
Szász nem vette észre, hogy Kulcsárék államigazgatási tisztségviselőkkel, szocialista politikusokkal találkoznak
Mint, ahogy azt sem, amint Kulcsár Attila és Rejtő E. Tibor többször, bizalmas találkozókon vett részt vezető államigazgatási tisztviselőkkel, szocialista politikusokkal, nem egyszer az esti órákban, Kulcsár saját lakásán. Ezeken a beszélgetéseken vélhetően nem a gyanús pénzmozgásokról, hanem az időjárásról, lóversenytippekről volt szó, talán ezért nem róják fel az esetet Szásznak.
Annak a pénzintézetnek, ahol a csalások előfordultak, ahol a pénzmosás-gyanús készpénzfelvételek megtörténtek, az információs rendszere, belső ellenőrzése, számvitele, a készpénzfelvételi rendszere, a biztonsági szolgálata, a könyvelése, divatos szóval a "back office", illetve a mindezek jogszerű működéséért kötelezett vezetése felelősségének a kérdése természetesen fel sem merűl. Mert azért is a Szász felelős, miért nem alakította ki helyettük megfelelően.
Felmerül az a kérdés is: a K&H Bank belga tulajdonosai vajon követelik-e Szász leváltását? Hiszen ők az egyik legnagyobb kárvallotjai az ügynek. Egy fenét! Ők pontosan tudják, hogy az előfordult csalásokért a bank a felelős. Ők nem a Felügyelettel foglalkoznak, hanem a bank vezetésével, szervezetével. Ha a bank tulajdonosai elől el lehetett dugni a visszásságokat, akkor nincs az az intézmény, amely ezt fel tudná tárni.
Az Inter-Európa Bank tízegynéhány pénztárosának meggyanúsításával vészesen közel került a rendőrség az ügy további kiterjedéséhez. Ez már az a "mennyiség", amely létszámánál fogva egyértelműen bűnszövetkezetben elkövetett cselekményre utal.
A szépemlékű magányos elkövető-teória
Emlékeznek még a "magányos elkövető" teóriára? Hol vagyunk már ettől! Vagy a 15 pénztáros mind-mind magányos elkövető. Dehogy. Sokkal esélyesebb, hogy ők vezetőik tudtával, esetleg utasításra cselekedtek, azok pedig a még feljebb lévő vezetők jóváhagyásával.
Állítható, hogy ebben az esetben a pénzintézet egész rendszere a szabálytalan pénzkifizetések lefedését szolgálta. A pénzkifizetések rendjére vonatkozó belső szabályzatot - ezt, és csak ezt ismerheti a Felügyelet - kellet tudatosan megszegni akkor, amikor nem jelentették a kétmillió forint feletti kifizetéseket.
El lehet képzelni, hogy 15 pénztáros egymástól függetlenül nem jelenti a két arab férfi sok milliárdos készpénz felvételét? Vagy csak ebben a két esetben, netán egyáltalán nem jelentett a bank a törvényeknek megfelelően készpénzfelvételeket?
Nincs olyan bank a világon, ahol szeretik a készpénzt. Ez ugyanis drága a banknak. Szállítani, őrizni, számolni kell, nagy a kockázata. A bankok egész rendszere a számlán való pénzmozgást részesíti előnyben, már csak azért is, mert ennek költségeit az ügyfél fizeti meg. Ha ettől a rutintól eltérnek, az gyanús. Tessék ezt az eltérést sok milliárd forintban elképzelni. És a bank egész rendszere nem akadt fönn ezen, senki nem jelzett egyetlen esetben sem?
Volt cégvezetők szívesen nyilatkozzák, hogy nem állhattak ott minden pénzkifizetésnél, vagy pénzátutalásoknál. Ez természetes. De milyen vezetői, felügyeleti információs rendszert működtettek, egyáltalán milyen belső szabályozottsága volt azoknak az intézményeknek, ahol készpénzben fel lehetett venni - jelentési kötelezettség nélkül - sok milliárd forintot, vagy szabadon, ellenőrzés nélkül lehetett befektetni 13 milliárd forintot. És ma, még kényesebb pozícióban, még több pénz feletti uralom mellett milyen ellenőrzést működtetnek?
Vagy - tanulva üzleti múltjukból - ma ott állnak a pénzkifizetések, pénzátutalások mögött?
fidesz.hu
***
Mindennap egyeztetnek a PSZÁF megszüntetéséről
Napi szinten folynak egyeztetések a Szász Károly leváltását, más néven a PSZÁF átalakítását célzó törvénymódosításokról. A tárgyalásokra az átalakítani kívánt PSZÁF képviselőit nem hívták meg. Szász Károly melletti tüntetés jeléül az egyeztetésektől több meghívott pénzintézet is távol maradt - tudta meg a Magyar Nemzet.
Mindennapos egyeztetéseket folytat a pénzügyminisztérium a magyarországi pénzintézetekkel a pénzpiaci törvények módosításáról - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Csák Csongor, a PM szóvivője. A Magyar Nemzet értesülései szerint a tárgyalásokon több pénzintézet nem képviseltette magát - ez a lap szakértői szerint az előterjesztésekkel szembeni kritika, azaz a Szász Károly melletti kiállás jele.
A kormány a múlt héten, jelentette be, hogy módosítani kívánja a Pénzügyi Szervek Állami Felügyeletéről szóló törvényeket - egy nappal azt követően, hogy Gyurcsány Ferenc a Népszabadságban megjelentette polgárháborús hadüzenetét. A döntés együtt járhat Szász Károly, a PSZÁF elnökének leváltásával. Bár a szervezet működésének átalakításáról folynak tárgyalások, a PSZÁF nem kapott azokra meghívást - nyilatkozta a Nemzetnek Gulácsi Ferenc, a felügyelet szóvivője.
A kormány előterjesztése hétfőn kerül a parlament elé, Szili Katalin szocialista házelnök szerint november 17-ig el is fogadhatják a szocialista és szabad demokrata képviselők.
Magyar Nemzet - fidesz.hu