FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
Az idén megkezdődhet az Ős-Dráva program kivitelezése

Térségi politikusok szerint akár még az idén elkezdődhet a dél-baranyai Ormánság felemelkedését célzó Ős-Dráva program kivitelezése, melyet összekötnének a vidéket kiemelten érintő közfoglalkoztatással.

Létrehozva: 2011. augusztus 31., 16:12 | Utoljára frissítve: 2011. szeptember 1., 12:08

Tiffán Zsolt baranyai fideszes országgyűlési képviselő szerdai pécsi sajtótájékoztatóján reményét fejezte ki, hogy a Dráva hasznosítására évek óta tervezett munka még az ősszel megkezdődhet. Jelenleg kormányzati hozzájárulásra várnak, hogy a program kivitelezését összeköthessék azzal a közmunkaprogrammal, amely a sellyei kistérségnek kiemelt szerepet szán, s így mindkét terv megvalósítása sikerrel járjon. A politikus úgy vélte: a két program összekapcsolásával maguk az ott élők kapnak lehetőséget arra, hogy azért dolgozzanak, ami sorsuk jobbra fordulását eredményezheti. A központi irányítással végzett munka várhatóan növeli a résztvevők összetartozását, fenntarthatóvá teszi a projektet és további munkahelyeket generál.

Jakab Norbertné Pohl Marietta, a Baranya Megyei Közgyűlés fideszes alelnöke szerint minderre szükség is van, mert az Ormánságban az elmúlt 100 évben számos negatív természeti és társadalmi folyamat zajlott le, amely gazdasági hanyatláshoz vezetett. Magyarország egyik legszegényebb térségében rossz az infrastruktúra, alacsony a népsűrűség, magas az idősek és az alacsony iskolai végzettségűek aránya. A munkanélküliség 30-40 százalékos, a vállalkozói szféra szerényen teljesít és tőkehiánnyal küszködik, a foglalkoztatás legnagyobb része közmunkaprogramok keretében történik - mondta. Jakab Norbertné Pohl Marietta szerint az idén augusztusban meghirdetett közmunkaprogram jövő év végéig, de egyes ágazatokban akár három évig is munkát biztosít az abban résztvevőknek. Bár a közmunkaprogram csak egy részét fedezné az Ős-Dráva program teljes költségvetésének, hosszú távon mintegy ezer embernek biztosítana értékteremtő munkát, valamint biztos megélhetést.

Udud Péter, az Ős-Dráva program tervezését végző Aquaprofit Zrt. vezérigazgatója utalt rá: az Ős-Dráva projekt a fenntartható vidékfejlesztés 36 települést érintő hazai mintaprogramja. Ennek keretében 25 milliárd forintból, főként pályázati forrásból egy úgynevezett vízkormányzási rendszer kialakításával szeretnék a 150 évvel ezelőtt szabályozott Dráva környezetét az eredeti állapotába visszaállítani. A Dráva-meder által határolt Ős-Dráva térségében revitalizálnák a holtágakat, tavakat, vizes élőhelyeket, amelyek közelében az ökoturizmus, a horgászat, a mezőgazdaság, a feldolgozóipar fellendülését várják. A 3-4 évig tartó kivitelezés során a még hasznosítatlan folyó vizének egy részét szabályozottan, vízpótló árokhálózatokon keresztül tavakhoz, holtágakhoz, öntözendő területekhez juttatnák, a természetes eredetű lefolyásból származó vizet visszatartanák, tárolnák, ebből oldanák meg az agrárterületek öntözését. Udud Péter szerint a fejlesztések hozzájárulhatnának, hogy a lakosság minél több piacképes terméket állítson elő, biztosítva megélhetését, fokozva jövedelemtermelő képességét.